We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aşı sosyalizmi

21 12 19
20.09.2021

Modern bilimsel tıbbın hastalık ve ölüme karşı en büyük ve “gerçek” başarısından biri antibiyotikler ise diğeri de aşı. Her ikisinin de bulaşıcı hastalıkların tedavisi için bulunmuş olmaları da çok anlamlı.

İnsan bir arada yaşayarak ve birlikte hareket ederek insan oldu. Bulaşıcı hastalıklar insan türünün bir arada ve birlikte yaşamasına karşı en büyük tehditlerden. Covid-19 salgını ölümlerin ötesinde asıl olarak insanların bir arada ve birlikte olmalarını engelliyor. Bu dağılma, yalıtılma ve yalnızlaşmayı önleyebilecek elimizdeki tek araç ise şimdilik aşı.

Hal böyleyken salgın uzadıkça aşı karşıtlığı da neredeyse aynı hızla yayılıyor dünyaya. Birbirine hiç benzemeyen politik aidiyetler aşı karşıtlığında birleşmiş durumda. Siyasal dinciler de var aralarında laik ve hatta kendisini sol olarak tanımlayanlar da.

Siyasal dincilerin aşı karşıtlığı anlaşılabilir. Hastalığı tanrının bir imtihanı ya da cezası olarak kabul ediyorlar. Henüz olmamış (hastalanmamış ya da ölmemiş) olanı aşı ile olmaz (hastalanmaz, ölmez) hale getirmeyi tanrının işine karışmak, kulun kaderini değiştirmek olarak görüyorlar. Kimin hastalanıp kimin öleceğine müdahale etmek olarak yorumluyorlar. Bir milyon insan var diyelim ve bu insanlar birden bir milyona kadar numaralanmış. Bulaşıcı hastalık bu insanların ilk 500 binine bulaşacak ve ilk 200 binini öldürecek olsun. Aşı yapıldığında ise aşı olmasa ölecek 200 binden, 199 bini ölmeyecek ama aşı olmasa ne hastalanacak ne de ölecek olan sadece 1 kişi de aşıya bağlı olarak ölecek. İşte tanrının kaderine karşı gelmek olarak yorumladıkları bu olasılık… Siyasal dincilikle aşı karşıtlığı yapanların sayısı ve gücü sanıldığından az ve sıradan dindarları etkileme........

© Birgün


Get it on Google Play