We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şampiyonlar Ligi başka bir kültürdür

12 9 1
17.09.2021

İki farklı takım düşünün… Her takımın kendi ülkesinin sosyoekonomik yapısına göre ekolleri var ve kendi ülke vatandaşları dışında farklı ülkelerden, farklı kültürlerde dini, dili, dini farklı insanlardan oluşan bir grubu, bir amaç ve bir hedef doğrultusunda takım haline getirip bir sistem içinde oynatıyorsunuz ve rakibiniz de aynı kurgu içinde farklı bir değerler bütünü içinde…

Aynı zaman diliminde, aynı ortamdaki iki takımın maçını yöneten hakemler ise farklı ülkeden olmalarının dışında, kendilerine göre farklı kültürde iki farklı ülkenin takımının maçını yönetiyor.

İşte bu kadar güzel bir dizaynın içinde kalıcı olmak demek bu kültürün tamamlayıcı parçası olmak demektir.

Avrupa liglerinde, şampiyonluğa oynayan tüm takımların arka plandaki hedefleri bu lige katılabilmektir. Sadece şampiyonluğa oynayan değil, kategori olarak bu hakkı kazanabilecek sıralamayı bile elde etmek çok büyük hedeftir. İşte tüm bu mücadele bu kültürün tamamlayıcı parçası olmak içindir.

Tamamlayıcı parça olduğunuz zaman zamanla hedef takımları ile mücadele ederek, oyun temponuzu ve oyun karakterinizi bu kültüre ayak uyduracak şekle getirerek kalıcı olmanın değerini ortaya koymaya çalışırsınız. Bu bir öğretidir.

İşte bu kadar büyük bir yapının içinde mücadele etmenin koşulları, hiçbir ligin kendi iç özellikleri ile bir benzerliği olmadığı gibi, bu ligin içinde oynamanın koşullarda kendi lig yapısının dışına çıkarak bu ligin koşullarına ayak uydurmaktır. Portekiz Ligi'ndeki iki takım Porto ve Benfica buna en iyi örnektir.

Bir teknik direktör için, bir futbolcu için bu alan kendini ya da takımını test edecek bir alan olarak görmek büyük hata olur. Çünkü, bu alanda her türlü yeteneği kullanarak, tüm enerjiyi maçı kazanmak üzere kullanmak gerekir. Maçı kazanmak,........

© Birgün


Get it on Google Play