We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rotasyon bir takım taktiği değildir

10 5 18
24.09.2021

Rotasyon: Bir birimde çalışanların zaman zaman veya düzenli olarak yer değiştirmeleridir.

Futbol takımlarının oluşum karakterindeki tarihsel derinliğin yanında, oynadıkları futbolun kurumsal bir sistem halinde veya teknik direktör eliyle bir sistem içinde oynatılması üzerinden bir taktiksel bütünlüğü oluşturulur.

Bu taktiksel kurgular her zaman olumlu-olumsuz eleştiriye açık olmakla beraber, bizim gibi kinci bölge ülkelerde, genelde skor üzerinden bir değerlendirme yapıldığı için bu sistematik kurgu tartışmaları pek kaile alınmaz.

Haliyle, bizdeki taktiksel bütünlüğün karşılığı, biraz de bilgiye dayalı yorum eksikliğinden dolayı yoktur demek sanırım yerinde bir saptama olur.

Peki de bir takımın taktiği olmadan veya bir sitem oluşturmadan, nasıl istikrar ve sürdürebilir başarıyı yakalayabilir ki?

Sergen Yalçın’ın çok fazla birikimi olmamasına rağmen, sırf sitem üzerinden futbol antrenörlük prensiplerini oturtması, onu başarılı kılıp diğer meslektaşları içerisinden çok çabuk öne çıkartmasının dayanağı budur.

İşte Şenol Güneş ve Fatih Terim?

Taktiksel prensipleri bir kenara koyarak, oyuncu kalitesi üzerinden sonuç almaya çalışmaları, onları bu kadar büyük aralıklı bir başarı ve başarısızlık grafiğin içine sokmaktadır.

İşin kolayı; para politikasının getirdiği hınç ile skora oynamak ve kısa zamanlı kazanımlar elde etmenin getirisi, maalesef futbol adına ve mesleki donanımlar adına etkisi olmamakla birlikte, sadece kişisel çıkar uğruna bir beklenti oluşmaktadır.

EURO 2020 Şampiyonasında ortaya çıkan yeni oyunların taktiksel bütünlüğü, elimizde bu kadar kaliteli ve Avrupa’nın en iyi liglerde oynayan lejyoner oyuncular olmalarına rağmen, hüsrana uğramaktan........

© Birgün


Get it on Google Play