We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İtalya'nın oyun şifreleri

25 8 0
11.06.2021

İtalyanlar, futbol ekolünün temelini oluşturan Catenaccio'yaya verdikleri önem ile tüm enerjilerini savunma düşüncelerine harcamışlardı. Fakat, şu anki teknik direktör Roborte Mancini ile savunma prensipleri dahil futbola ait olan tüm aşamaları yapabilir bir takım haline geldiler.

Günümüz koşullarındaki en belirgin değişiklik, forvet hattın baskısı ile oyun kombinasyonlar ve hızlı karşı atakların hepsini yapılabiliyor olmalarının temelinde aşırı top güvenleri ile rakibe topu bırakma yerine baskı altında bile oyunu kısa paslarla oynayarak oyunu defans hattından inşa edebiliyor olmalarıdır. Uzun toplar nadiren kullanılsa da sonuç alabiliyorlar. Genellikle kanat oyuncuları üzerinden dikine oynama alışkanlıkları var.

Kompakt 4-3-3, orta blokta yapılandırılmış ekip, 2 merkez defansa yakın 2 merkezi orta saha ile derinlik yaratan oyuncular var. Anahtar oyuncu, Jorginho…

Merkez defansın Chielleni- Bonucci iklisi, sağ bekte Florenzi, sol bekte ise, Spinazzola öne çıkıyor. Orta Sahada Jorginho, Barella ve Veratti sakatlığından dolayı Locatelli görünüyor. İleri üçlü, büyük ihtimal İnsigne, İmmobile, Berardi veya Chiesa olacak.

İtalya Milli Takımının kilit yeri orta üçlüsüdür. Barella, Jorginho ve Locatelli yüksek tempo oyunları yanında pas oyunundaki etkileri takımın öne çıkmasını ve önde kalmasını sağlayan temel etkendir.

Burada ön oyun kurgusunda Barella farklı olarak, Inter'de bu sezonda oynadığı etkili oyun gibi, şu anda kadrodaki en önemli oyunculardan biri. Yaratıcılık ve özellikle top taşıma yeteneği ve sonuçlandırma üst düzeyde.

Jorginho’nun kilit önemi; rakibin ilk defans çizgisi arkasında üzerine pres yapılmasını sağladığı gibi, ilk toplarda oyunun dikine oymak için derinlemesine paslarla çıkmaktadır. Hakan’ın tüm maç boyunca Jorginho’ya oyununu bozmak için ön baskı yapmalı. Kapacağı toplar Burak için büyük avantaj oluşturur.

Barella, Florenzi ve Berardi ile oluşturduğu kanat kombinasyonlarında pozisyon bulmalarında en etkili isim oluyor. Locatelli, Jorginho ile ikili oluşturduğu gibi, Sipinazolla’nın çıkışlarındaki arka kademede oyununda rakip çıkışlarını engellemektedir. Her ikili topa sahipken çapraz yapı kurulmasını oluşturuyorlar ve ayrıca kanatları destekliyorlar.

Ön tarafta, Insigne içeride rakibin merkezi savunmacıları baskı altına almak ve stoperleri ayırmak için, İmmobile ile yakın ve karşılıklı ezberlenmiş defans arkalarına koşuları vardır. Immobile, patlayıcılığı hızı ve bitirme becerilerinin fark yarattığı bire birlerde rakip savunmasını meşgul etmesi ve dikey koşuları ile sürekli stoperleri ayırmasını becerebilen oyuncu. Bunun ötesinde, geçen sezon ortalama 85 dakikada bir gol gibi yüksek bir skor frekansı kaydetti, bu rakam Avrupa'da sadece Robert........

© Birgün


Get it on Google Play