We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Futbol bizim neyimize ki? Burası önemli!

18 12 0
25.06.2021

Kurumsallaşmış bir kurgu, bir azınlığın veya bir devlet gibi örgütlenmenin çıkarlarına hizmet eden bir argüman haline gelirse, haliyle amacının dışına çıkıp kullanılan bir araç haline gelir. Bu tanım sadece sporu veya futbolu bağlamadığı gibi, insanlık adına en hassas konu olan inanç kurgusuna kadar gidebilir.

İnsanın (!) olduğu her yerde kötülük çok kaliteli bir şekilde örgütlenebilir.

Spor için de, futbol için de bu federasyonlardan başlayarak kulüplere kadar gidebilecek bir süreçtir.

Kurumsallaşmış ve evrensel kültüre sahip bir kurgu olan futbol, bizim için her zaman yöresel bir oyun olarak dizayn edilip, alt sekmen kültür başlıklarıyla yönetilebilecek bir araç haline getirilerek o alt başlıklar içinde yetişmiş ama yetişememiş kişiler tarafından yönetiliyor.

Çünkü futbol bu topraklarda, bu topraklarda yaşayan insanlar gibi coğrafya kaderini yaşıyor.

Halbuki futbol bir oyun.

Yüzlerce yıl öncesine, Çin ve Mısır uygarlıklarına kadar giden ve insanın duygusal yönüne hitap ederek onun yaşamdan haz almasını sağlayan bir oyun.

İnsanın yerleşik düzene geçmesiyle beraber başlayan rekabet ortamı, hem futbolu örgütlü ve kurallı bir oyun haline getirdi, hem de insanın çıkarlarını da, kötülüklerini de örgütlü bir rekabet haline getirdi.

Bu coğrafya diyoruz ya… İşte bu coğrafya futbolun rekabetçi bir ortamda örgütlenmesi yerine, kötülüğe daha çabuk adapte olunduğu için ve daha çabuk kirlenebilindiği için kötülüğü örgütlemeyi tercih etti.

Ve 21. yüzyıldayız… Futbolun rekabetçi ortamının bizi ne kadar........

© Birgün


Get it on Google Play