We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Taliban ve laik sempatizanları-1

14 6 1
02.09.2021

Yazı başlığındaki “laik sempatizanlar” ibaresinin kaynağı Profesör Alpaslan Işıklı’dır. Sevgili Hocamın 1998’de Mülkiye’de verdiği konferans başlığı “Saidi Nursi, Fetullah Gülen ve ‘Laik’ Sempatizanları” idi. Aynı adla kitaplaşan çalışmadaki “laik sempatizanlar” terimi, “ceberut devlete” karşı sivil toplumu güçlendirmeyi amaç edinmiş sağ/sol liberalleri imliyordu. “Nurcular, dini örgüt (tarikat) değil, inanç topluluğudur” mealinde bilirkişi raporu yazıp, “folk-İslam/halk İslam’ı” kavramlaştırmasıyla bu ve benzeri dini örgütleri “sivil toplum” mensubu kılan katkılarıyla Şerif Mardin, laik sempatizanlar listesinin başköşesinde idi. AKP’li iktidar yılları boyunca sağ/sol liberallerin sempatizanlıktan partnerliğe hangi seviyede terfi ettikleri, yaşadıkları hayal kırıklığının seviyesini de belirledi.

Liberal sempatizanların motifi “demokrasi” idi. Siyasal İslam’ın Taliban özelindeki laik sempatizanları ise “bağımsızlıktan” söz ediyor. Buna göre ABD emperyalizminin yirmi yıllık açık işgaline son veren Taliban, Afganistan’ı bağımsızlığına kavuşturmuştur. Taliban şeri bir rejim kuracak olsa da, bağımsızlık gerçek uygarlığa ulaşmanın ön koşuludur ve şimdi Afgan halkı böyle bir olasılığa işgal altında olduğu zamandan daha fazla sahiptir vb.

Yerli Siyasal İslam’ın laik sempatizanları için dini cemaat ve AKP karşıtları milliyetçi/ırkçı idi, Taliban’ın laik sempatizanları ise Taliban........

© Birgün


Get it on Google Play