We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dinci çevreleme, mafyöz çökme el ele

11 9 0
12.06.2021

Sedat Peker videoları, özel şahıslara ait varlıkların ve servetlerin Türkiye’de hangi mekanizmalarla sermayeleşerek merkezileştiği konusunda önemli veriler sunuyor. Ortaya çıkan acı tablo şudur ki Türkiye; Amerika kıtasından Avrasya’ya uzanan bir hat içinde, uyuşturucu ve kara para trafiğinin merkez ülkelerinden biri haline getirilmiş durumdadır. Dış borca batık, rezervi bitik döviz bağımlısı bir ekonomiye şırınga edilen kara paralar, ülkede altın vuruş etkisi yaratmaktadır. Öyle ki, Sedat Peker bile 40 yaş altı nüfusa, kuracakları yeni bir ülke için tavsiyelerde bulunmaktadır.

AKP’li yönetici elitin dindarlığı ile dahil oldukları uyuşturucu ve kara para trafiğine bakanlar, çoğunlukla, “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” demekteler. Alnı secdeye değen siyasiler nasıl olur da yeraltı ekonomisinin kriminal ilişki ağında yer alırlar; demek ki dindarlıkları da sahteymiş, şeklinde çok sayıda değerlendirme yapılmakta.

Dinci bir siyasal rejim kurmak maksadıyla yanıp tutuşan bir partinin 20 yıldır yönettiği ülke nasıl olup da uluslararası çaptaki yasa ve ahlak dışı döviz akışının merkezlerinden biri haline geldi, sorusu, önemlidir. Bu sorgulama, siyasal İslamcı akımların 21. yüzyıldaki hal-i pürmelalini kavramak bakımından kayda değer ipuçları sunacaktır. Ama önce kavramlarda netleşelim.

***

Ortaklaşa paylaşılan varlıklara zor yoluyla el koyma eylemi Türkçede önceleri “çitleme” terimi ile karşılanırdı. Çekirdek de çitleyebildiğimiz için olsa gerek, son yıllarda “çevreleme” daha sık kullanılır oldu. Her iki terim de İngiltere’ye özgü tarihsel bir olayın tasviri mahiyetinde. Türkiye olarak mafya aleminden öğrendiğimiz “çökme” terimi, sanırım anılan eylemin Türkçedeki........

© Birgün


Get it on Google Play