We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir adım geri, iki adım geri

16 9 21
20.09.2021

Yani “bir adım ileri, iki adım geri” hallerini bile arar olduk!

Son günlerde Diyanet İşleri Başkanı’nın her konuşmasıyla maksatları hâsıl oluyor. Sabah akşam din konularını konuşturuyor, kendisine karşı çıkanları din karşıtı, zındık diye yaftalıyor. Ve böylece Cumhur İttifakına seçmen devşirdiklerine inanıyor.

Artık alenen din işlerinin ticarete, siyasete, adalete damgasını vurmasını istiyor. Geçen hafta ‘Günaydın’ hitabına bile karıştı. Mutlaka devamını da getirecektir.

Gericilik kol geziyor ki gericiliğin eski adı irticadır.

Eskiden mürteciler (gericiler) başlarını kaldırınca “İrtica hortladı” denirdi. Hayır, şimdi canlı kanlı (kanlı!) bir irtica var karşımızda. Hortlak filan değil. Ticarette, siyasette, adalette, eğitimde yani tam da kendi istedikleri şekilde hayatın her alanında karşımıza çıkıyor.

***

Diyanet tabii ki gericidir. Ama sağ ve sol bitti diyenler için ilericilik ve gericilik ayrımı da bitmiş olabilir mi? Mesela CHP sol parti değildir, programına filan bakılırsa ilerici bir partidir ama sağ-sol bitti diyen yöneticileri de biraz gericidir.

Gençliğimizde bildiri yazarken başlığa, “emekçiler, yurtseverler, ilericiler” hitabını koyardık. İlericilik çok değerli bir siyasi konumlanıştı. Liberaller ilericilik kavramını Kemalizm ile özdeşleştirdiler ve tu kaka ettiler. Sağ ve gerici liberalizm dininin “kullanışlı aptal” yobazları olarak tarihe geçtiler.

Nedir ilericilik? Kısaca, ilerlemeye yönelik toplumsal değişimi savunan siyasi tutumdur. Bilimden ve laiklikten yana olmaktır. Aydınlanma Çağı’nda modernizm ve ilericilik Avrupa’da bu sayede yaygınlaşmıştır.

Aydınlanma........

© Birgün


Get it on Google Play