We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Devrimciliğin Fatsa hali!

40 13 54
06.08.2022

Fındık fiyatını açıklarken devletin en tepesi adını andı. Matbuatın batık amiral gemisini, sular henüz kendi kamarasını basmadığından daha terk etmemiş “sol popüler kültüre meraklı kaptan” köşesine aldı. “Devrimciliğin Fatsa hali!”ni yazmak da bana kaldı.

Fatsalıların neredeyse tümünün geçirildiği “Et-Balık”ta bir dakika bile kalmayana, “Fatsa’da Terzi Fikri zihniyeti, tek yaprak bile kıpırdatamamış” demek kolaydır! Ancak, “Terzi Fikri’nin Fatsa’ya diktiği giysi kaybolmuş” geride “Tek bir düğmecik bile kalmamış” olsaydı, Erdoğan fındık fiyatını asla onun adını kullanarak açıklamazdı.

Doğru; Ordu terörü de Terzi Fikri’yi de çok iyi bilir, bedelini çok ödedi! 14 Ekim 1979’da, sağın birinci partisi AP’den 3.6 kat, kendisinden önceki belediye başkanının partisi CHP’den 2.7 kat, ikisinin toplamından 1.5 kat fazla oyla Terzi seçildikten 9 ay gibi kısa bir süre sonra bir “hayalet”e dönüştü Fatsa. Tüm ülke üzerinde dolaşan ve kimilerinin de defetmek için tüm güçlerini seferber ettikleri bir hayalet!

Fatsa’da seçim kazanan “Terzi” bir “Fikri”n pratiğe geçmiş haliydi, öylesine karizmatik bir kasaba politikacısı değil. Bugün bile fındık fiyatları açıklanırken arkasına saklanılıyorsa, demek o “hayalet” hâlâ defedilememiş. SOL Parti’nin Fındık mitingi de kanıtladı ki, “Fikri” oralarda dolaşıp duruyor!

Sol popüler kültür meraklıları” hiç merak buyurmasın; neden........

© Birgün


Get it on Google Play