We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trumpgil Duterte’nin tasfiyesi

11 4 1
09.10.2021

Dünyanın bu tarafında güzel şeyler de oluyor: Yazılarıma "Trumpgillerin en dangalağı" olarak birkaç kez konu olan Filipinler Devlet Başkanı (Neo-Ferdinand Marcos veya Trumpgil) Rodrigo Duterte, sonraki seçimde aday olmayacağını ve politikayı bıraktığını açıkladı. Buralarda bunun gönül rızasıyla verilmiş bir karar olmadığını, ABD’nin Duterte’yi tasfiye ettiğini düşünenlerin sayısı az değil. Gerçi seçime katılıp aday olsa bile, kazanması mucize olurdu.

Marcos döneminde Filipinler, ABD’nin Sovyetler Birliği ve Pasifik’teki müttefiklerini (Vietnam, Laos gibi) kuşatma stratejisi için kritik bir üs durumundaydı. Şimdi ise, ABD’nin Çin’i kuşatma politikası açısından tekrar stratejik öneme sahip olmaya başladı. Bu nedenle Amerikan yönetimi, Filipinler’de işbirliği yapabileceği güvenilir bir yönetime (Başkan) ihtiyaç duyuyor. Amerika’nın istediği o yönetim/Başkan, (Trump kopyası) Duterte gibi dengesiz ve güvenilmez biri veya yakın çevresinden birileri kesinlikle değil.

MARCOS’UN OĞLU PİYASADA

Duterte’nin kararı hakkında "Başkanlık adaylığını açıklayan Ferdinand Marcos’un oğlu Ferdinand (Bongbong) Marcos Jr.’ı (yine bir Ferdinand) desteklemek için veya onun lehine adaylıktan çekildiğini" söyleyenler de var. Bu görüşü dile getirenlerin "Peki, o zaman politikayı neden bırakıyor?" sorusuna cevap vermeleri gerekiyor. Oğul Marcos’un Başkanlık seçimine katılması üzerinde durmaya değer bir konu değil. Daha önce de annesi İmelda Marcos aday olmuştu. Bu adaylık ısrarı sadece Marcos ailesinin arsızlığını gösterir, daha fazlasını değil. Marcos (ve ailesi) Filipinleri kendi mülkü gibi görüyordu. Devrilip ülkeden kovulmayı kendilerine ait bu mülkün zorla ellerinden alınması olarak algılıyorlar. Bir de üstlerine yapışan "Ülkeden kovulan/kaçan diktatörün hırsız ve arsız ailesi" imajının haksız olduğunu, bundan........

© Birgün


Get it on Google Play