We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

(Siyasal) İslamcı kötülük ve Afganistan

24 7 36
21.08.2021

Buralarda fısıltıyla dolaşan rivayete göre, ABD, Afganistan’dan çekilmeye başladıktan sonra Taliban’ın hızlı ilerleyişi Amerikan yönetimine ikinci bir “Tahran Büyükelçiliği faciası” (1979) paniği yaşatmış. Bu facianın tekrarını yaşamaktan korkan ABD yönetimi, “Büyükelçilik ve diğer görevlilere dokunulmaması, güvenli tahliye” güvencesi karşılığında Kabil’i Taliban’a teslim etmiş. Burada “güvenilir” yerlerden haber alan dostlara göre Kabil’in bu kadar hızlı düşmesinin altındaki gerçek işte bu kirli anlaşma. Böylece, Afganistan, uygar dünyadan silinmesi gereken (siyasal) İslamcı barbarların eline düştü.

Peki, ABD’nin bu korkusu-paniği gerçekçi mi? Yani Taliban, ABD’nin Kabil Büyükelçiliğini basıp içeridekileri pazarlık konusu yapmak için esir alır mıydı? Korkarım sadece esir almakla kalmazdı, aklımıza getirmekten bile korktuğumuz kötülükleri de yapabilirdi. Bugünlerde ılımlı-aklıselim görünmeye çalışan Taliban üst düzey yöneticileri bunu önlemek isteseler bile büyük olasılıkla engel olamazlardı. Çünkü bu örgüt, bilindiği üzere, (siyasal) İslamcılığa iman etmiş ve o ideolojiyle yoğrulmuş ilkel, cahil (okuma-yazma oranı yüzde on bile değil) fanatikler güruhundan oluşuyor. Ayrıca, Taliban içinde Taliban var, hem de birkaç tane ve hepsi birbirinden barbar.

İLKELLİK İDEOLOJİSİ

Ta ilk günden beri (siyasal) İslamcılığın ilkellik ve kötülüğün ideolojisi olduğunu savundum - ekonomi-politik değişkenleri paranteze alarak. Şimdi, uygar dünyanın (hatta İslam dünyasının büyük çoğunluğunun) da aşağı yukarı aynı şeyleri düşünmeye başladığını görmek insanlık için umut........

© Birgün


Get it on Google Play