We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İmaj ve gerçek arasında Suriyeliler

31 27 72
18.01.2019

Ankara’da bir mobilya atölyesinde çıkan yangında beş Suriyeli işçi yaşamını yitirdi. Elbette, daha kötü çalışma koşullarında daha az ücretle çalışmaya mecburdular. Bazen gözlerimiz “hakikat” karşısında “kör” olur. Gerçek yanı başımızda, hayatımızın tam ortasında yer alsa da görmek istemeyiz. Hayal kırıklıklarımız, öfkemiz, hırsımız, hıncımız vicdanımızı ve aklımızı gölgeler.

Suriyeliler mevzu bahis olduğunda pek çok toplumsal kesimden nefret söylemi yükseliyor. Ülkelerindeki savaştan kaçıp gelen insanları, “korkaklıkla”, “bizim memlekette refah içerisinde yaşamakla”, “hakkımız olanı çalmakla” suçluyoruz. Suriyeliler üzerinden ürettiğimiz bu “imajlar”, çoğu zaman gerçeğe temas etmiyor. Yerinden yurdundan edilmiş, sosyal bağlarını yitirmiş toplumun “en altındaki” bu insanların yaşam gerçekliği bambaşka bir dünyaya işaret ediyor. Kendileri güvende hissetmedikleri bir yerde yabancı olmanın bitmez tükenmez tedirginliği içerisinde, hepimiz gibi, gündelik yaşamlarının derdine düşüyorlar.

Gerçekliğe ilişkin ürettiğimiz bu imajlar, gerçekliğin kendisini kat be kat aşıyor. Ülkede yaşadığımız ekonomik, siyasal ve........

© Birgün