We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Blair’in İşçi Partisi geri dönüyor

5 3 1
03.10.2021

İşçi Partisi yıllık kongresi her zamanki gibi güneyin meşhur sahil kenti Brighton’daydı. Otel fiyatları astronomik düzeylere çıktı. Sendika ve parti bürokratları salonları doldurdu. Ve beklentilerin dışında hiçbir şey olmadı.

Bu kongreyi konuşmadan önce önemli bir dönüm noktasını hatırlamakta fayda var. Jeremy Corbyn İşçi Partisi’nin en başarılı liderlerinden biriydi ve parti içi ve parti dışı baskılar ve komployla ekarte edildi. Corbyn hayatında belki de en çok karşısında durduğu ve mücadele ettiği bir mesele ile suçlandı ve partiden uzaklaştırıldı: anti-semitizm.


Ortada bir komplo falan yok tabii ki. Sadece muazzam başarılı bir algı yönetimi var. Ama asıl mesele sınıf savaşının ne kadar gerçek olduğu. Corbyn’i masadan uzaklaştıran Yahudi lobisi değil patronların lobisi.

Demiryolları, ulaştırma, iletişim gibi temel hizmetlerin yeniden devletleştirilmesini, üniversite harçlarını kaldırmak ve evsizliği önlemek için ulusal bir konut inşa planı gibi radikal sosyalist vaatlerle dolu bir parti programı ile yüzde 41 oy alan Corbyn muhakkak gönderilmeliydi. Ve gönderildi.

Corbyn hala aktif ve hala milletvekili olarak görevine devam ediyor ancak halefleri Corbyn’in başarısından o kadar korktular ki öyle birinin bir kez daha partinin başına gelmemesi için ellerinden geleni yapmaya kararlılar.

İşçi Partisi 2021 kongresi de bu hedefler hayata geçirildi. Sadece sosyalist parti programı iptal edilmedi.........

© Birgün


Get it on Google Play