We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir İngiliz gurur tablosu olarak Raducanu ve Afgan göçmenler

11 3 1
19.09.2021

Amerika Açık Tenis Turnuvasını kazanan Emma Raducanu pek çok göçmen hikayesinde bulabileceğiniz kişilerden birisi. Kazandığı ödül 1,8 milyon Sterlin yani 20 milyon TL civarında olunca bu sıradanlık azalıyor. Bir de ödülü Birleşik Krallık adına da alınca daha da renkleniyor.

İngiliz aşırı sağ siyasetinin önde gelen isimlerinden Nigel Farage Emma’yı tebrik edip övünce tartışma alevlendi.

Emma Çinli bir anne ve Romanyalı bir babadan Kanada’da doğmuş ve 2 yaşında ailesiyle Londra’ya göç etmiş olunca Farage’ın şeceresine bakmak gerekti.
Emma kökenlerini şehirlerle London - Toronto - Shenyang - Bükreş şeklinde tarif etse de ırkçının gözü sadece Romanya’yı görüyor.

Özellikle Londra gibi küresel şehirlerde yaşayan ikinci ve üçüncü kuşak göçmen çocuklarında bu tür tarifler aslında çok yaygın ve uygun da. 23 yıl doğduğumuz ülkeden başka bir yerde yaşadıktan sonra aidiyet parametreleri değişebiliyor. Tecrübeyle sabittir.

Irkçıların milliyetçilerin, ulusalcıları tenzih etmeden söylüyorum açmazlarından biri de bu. Hem bayrağa sarılı madalya öpen epik manzaralar istiyorlar hem de bunu yapabilenlerin önemli bir kısmını ülkede istemiyorlar. Tuhaf bir partikülerizm.

Bu yaz olimpiyatlarda en çok madalya alan ve aynı zamanda en çok göçmen alan ülkelerin aynı olduklarını görebilirsiniz. Siyah ve azınlık atletlerin başarılarını da.

Farage Romanyalı komşunuz olsun istemezsiniz mealindeki çok manalı sözleri ile de ünlü olduğu için Raducanu’yu övmesi tuhaf düştü.

Mesele sadece........

© Birgün


Get it on Google Play