We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şirket bizi kısa çalışmada gösterdi ama her gün işe geldik

16 11 0
25.06.2021

Soru: Ben 2013 yılında şu an çalışmakta olduğum firmaya girdim ve çalışmaya devam etmekteyim. Pandemi döneminde firma bizi kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyor gibi gösterdi fakat biz her gün işe geldik. Ben bugün itibariyle dava açsam kıdem ve ihbar hakkımı alabilir miyim?

Cevap: Bu konuda öncelikle Türkiye İş Kurumu’na şikâyette bulunmalısınız. Yani bu durumun (işverenin sizi kısa çalışma yaptırmadan bu ödeneği haksız olarak aldığı) kanıtlanmış olması gerekir. Ardından önce dava değil arabulucu süreci başlatılmalı burada bir uzlaşma olmazsa iş mahkemesinde dava süreci başlatılmalıdır. İşçinin haklı nedenle feshinde ihbar tazminatı değil sadece kıdem tazminatı hakkı olur. Tabi ki bütün bunları bir hukukçu desteği ile yaparsanız daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz.

Ücretsiz izindeyken işe iade davası açabilir miyim

Soru: Ekim 2020 yılından bu yana ücretsiz izindeyim. Şirket bana kıdem ve ihbarı ödeyip “Sen de istifa et işi bitirelim” dedi. Ben de 8 maaş fazladan istiyorum deyince o zaman beni ücretsiz izne çıkardılar. Şirkette herhangi bir küçülme ya da sermayede erime yok. Ayrıca beni izne........

© Birgün


Get it on Google Play