We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sigortasız emekli çalıştırdı maaş vermedi

12 6 0
09.07.2021

Soru: Ben emekliyim fakat sigortasız çalıştırıyorlar. Bir sene iki ay oldu söylüyorum fakat her seferinde ‘tamam’ diyerek geçiştiriyorlar. Maaş da alamıyoruz. Normal çalışanlar kısa ödenekten yararlanıyorlar ben alamıyorum, emeklisin diyorlar, ne yapmalıyım?

Cevap: Emeklilerin kayıt dışı çalıştırılmaları suçtur. Sizin de devlete SGDP (sosyal güvenlik destekleme primi) ödenerek çalıştırılmanız gerekir. Bu konuda işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüğüne şikâyette bulunabilirsiniz. Emekli çalışanlardan işsizlik sigortası primi kesilmediği için işsiz kaldıklarında işsizlik ödeneğinden ya da kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyorlar. Ayrıca emekli aylığı aldıkları gerekçesiyle adaletsiz bir kararla nakdi ücret desteğinden de ne yazık ki yararlandırılmıyorlar.


Cumartesi yıllık izine dahil midir?

Soru:
Çalıştığım işyerinde haftalık 45 saat çalışma süresi uygulanıyor. Haftada 5 gün. Cumartesi günleri çalışmadığımız halde yıllık izin kullandığımız haftalarda cumartesi günleri de yıllık izin sayılıyor. Bu uygulama........

© Birgün


Get it on Google Play