We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İşsizlik ödeneği krizi

7 4 0
16.07.2021

SORU: Ben iki işyerinde çalışıyordum biri tam zamanlı biri part time. 05.07.2021 tarihinde tam zamanlı işyerinden çıkarıldım 06.07.2021 tarihinde part time işyerimden 3 bin 600 gün yasasıyla ayrıldım buna göre işsizlik maaşı alabilir miyim?

CEVAP: Tam zamanlı çalıştığınız işyerinden işsizlik ödeneğine hak kazanılacak nedenlerden biriyle çıkarıldıysanız ve prim ödeme gün şartlarını da yerine getirmişseniz işsizlik ödeneğinden elbette ki yararlanabilirsiniz.

ÜCRETİME ZAM YAPILMIYOR

SORU: Özel bir hastanede hemşireyim eşim asker ve doğu görevi tayini çıktı. 5 Ağustos’ta ihbar sürem bitiyor. Ancak tüm ekip arkadaşlarım zamlı maaş alırken (1 Ağustos’ta yıllık zam yapılıyor) bana bu hakkım olmadığı söylendi. Bu gerçek bir haksızlık hepimiz canımızı dişimize takıp çalışıyoruz. Eş tayini, kıdem tazminatı için, işsizlik maaşı için haklı neden değil. Oysa bu benim isteğim dışında ihbar çalışmak istemiyorum. Ayın sonunda arkadaşlarım 4 bin lira maaş alırken ben 3 bin 100 lira almak istemiyorum. Hiçbir hakkım yok mu aile birliğini korumak için? Zorla çalıştırma yasağı........

© Birgün


Get it on Google Play