We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fazla mesai hakkımı nasıl alabilirim?

7 5 1
01.10.2021

Soru: Bir aydır spor mağazasında çalışmaktayım. Bugün (dün) işimden ayrıldım. ‘Pazartesi günü gel evraklarını imzala’ dediler. Sorum şu: fazla mesaimi nasıl alabilirim? Kasiyerdim fazla mesai yaptığıma dahil deliller mevcut. Haftada 70 saat çalışıyordum, 5 dakika geç kaldığım için molada (yarım saat yemek molası) azar işittim ve kendi isteğimle ayrıldım. Hiç bir hakkımın orada kalmasını istemiyorum ve sigortam sadece 1 haftalık, nasıl paramı alabilirim? Yapmam gerekenler neler?

Cevap: İş kanunumuzda ilk 2 aylık süre (yazılı olarak saptanması koşulu ile) deneme süresidir. Dolayısı ile işçi ya da işveren bu süre içinde iş sözleşmesini sona erdirebilir ve bir tazminat söz konusu olmaz. Buna karşın sizin bu işverenden bir tazminat hakkınız olmamakla birlikte fazla mesai hakkınız elbette ki olacaktır. Haftalık yasal iş süresi 45 saattir. Siz bunun üzerinde çalıştırıldığınızı belirtiyorsunuz. İşçi şikâyetlerini Türkiye İş ve Çalışma Kurumu (İŞKUR) alıyor. İşyerinin bağlı bulunduğu İŞKUR şubesine dilekçe verebilirsiniz. Eksik bildirilen sosyal güvenlik prim günleri için de yine işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Müdürlüğü’ne şikâyet dilekçesi verebilirsiniz. Fazla mesai taleplerinizden sonuç alamadığınız takdirde arabulucu ve ardından dava süreçleri başlatmak gerekir.

Taksitli Tazminat için işçi onayı şart

Soru:
Bazı uygunsuz davranışlarından dolayı apartman görevlimizin işine son vermek istiyoruz, ancak tazminatını da ödemek istiyoruz, tazminatı........

© Birgün


Get it on Google Play