We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Emekli oldum yıllık izin hakkım kaç gün?

7 5 1
06.08.2021

Hüseyin Bey. 20 gün yıllık ücretli izin hakkım vardı emekli oldum ayni iste devam ediyorum. Şimdi yılık izin hakkım kaç gündür?

Merhaba. Aslında aynı işyerinde çalışmaya devam ettiğiniz için yıllık ücretli izin hakkınızın toplam kıdeminize uygun olan süreden devam etmesi gerekir. Ancak Yargıtay geçmiş yıllarda verdiği (bizce isabetli olmayan) bir kararla tüm haklarını alarak emekli olup, aynı işyerinde çalışmaya devam eden bir işçinin haklarının sıfırlanmış olacağına hükmetti. Dolayısı ile işveren bu kararı emsal göstererek izin hakkınızı yeni bir çalışanmışsınız gibi başlatabilir. Elbette ki her işveren bu karara uymak zorunda değil yani işvereniniz sizin gibi kıdemli, yıllarca işyerine emek vermiş bir çalışanına yıllık iznini maksimum süre üzerinden kullandırabilir. Bu arada zaten yasa gereği 50 ve daha büyük yaşta çalışanlara verilecek izin 20 günden az olamaz. İyi günler.

***


İŞYERİM BELGEYİ KABUL ETMİYOR

Merhaba Hüseyin Bey. Askerlik sebebiyle ayrılmayla ile ilgili köşe yazılarınızı okudum. Maddeleri iyi anladım. Ancak iş yerine teslim etmem gereken evrakın yani sevk belgesini şu an da askere teslim olmadan sadece 2 gün önce alabiliyorum. Ama iş yerim bu evrakı istiyor. Askerlik şubesinden istedim, onlar da “gitmeden 2 gün öncesinden alamazsınız” diyor. Bunun yerine, “askerlikle ilişiği şu tarihe kadar yoktur” belgesini teslim ederek, “ayrılabilirsiniz” denildi. Bunu ilettim iş yerime ama kabul etmiyorlar. Ne yapmam gerek?

İşyeriniz anladığım kadarıyla iyi niyetli bir yaklaşım içerisinde değil. Bu durumda siz işyerinizden erken ayrıldığınızda kıdeminizi ödemeyecekler gibi görünüyor.........

© Birgün


Get it on Google Play