We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çalıştığım fabrika taşındı, eşim nasıl tazminat alabilir?

11 4 13
18.09.2020

SORU: Benim eşim 9 senedir İstanbul Kartal’da bir fabrikada çalışıyor. Ancak benim çalıştığım fabrika Sakarya Hendek’e taşındı. Şimdi biz de ailecek Sakarya’ya taşınacağız. Bu durumda eşimin işten çıkması gerekiyor. Eşim nasıl tazminat alabilir, ne yapmamız gerekiyor?

YANIT: Öncelikle belirtmeliyiz ki sizin işyerinizin il dışına taşınması çalışma koşullarında esaslı bir değişikliktir. Siz bu sebeple iş sözleşmenizi haklı nedenle sona erdirebilirdiniz ve kıdem tazminatına hak kazanarak işten ayrılabilirdiniz. Ancak bu yönde bir tercihinizin olmadığı anlaşılıyor. Eşinizin durumuna gelecek olursak;

İş Kanunu’nda Devlet Memurları Yasası’nda olduğu gibi eş durumundan tayin ve benzeri düzenlemeler yer almamaktadır. Kıdem tazminatını düzenleyen eski İş Kanunu’nun halen yürürlükte olan 14’üncü maddesine göre eşiniz işten ayrılırsa bu istifa anlamına gelecektir ve herhangi bir tazminat söz konusu olmayacaktır.

Gerçekten de yüksek yargı verdiği çeşitli kararlarda eş durumundan işten ayrılmanın kıdem tazminatına hak kazandırmayacağını vurgulamaktadır. Bu kararlara aşağıda iki örnek veriyorum.

Yargıtay bir kararında (9 Hukuk, 2011/54483 E.) “Taraflar........

© Birgün


Get it on Google Play