We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sedat Peker’in yeniden hatırlattığı JİTEM

12 8 0
03.06.2021

İlk Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) davası, milyonda bir karşımıza gelecek trafik kazasının ürünüdür. Parçalanmış bir arabadan ölü çıkan meşhur Abdullah Çatlı ve yaralı kurtulan aşiret reisi, DYP milletvekili Sedat Bucak’ın sebep olduğu tartışmalar, yürüyüşler, gece yarısı ışık söndürme eylemleri, TBMM’de Susurluk Araştırma Komisyonu’nun kurulması ve bu komisyonun hazırladığı rapordan sonra Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcılığı’nın (DGM) harekete geçmesiyle ilk iddianame de hazırlanmıştır. Bu ilk davanın zanlıları ağırlıkla PKK itirafçılarıdır. JİTEM çünkü, “elini kirletmez, maşa kullanır.”

Bu ilk itirafçı davaları zamanla genişlemiş, doğudaki cinayetlerde adını epeydir duyurmuş Yeşil kod Mahmut Yıldırım ve diğerleri davalara eklenmiştir. Bu davaların konusu “faili meçhul cinayetler”dir. Musa Anter’in öldürülmesi ve Özgür Ülke’nin bombalanması davaları, yine ve ağırlıkla PKK itirafçılarının itiraflarıyla açılabilmiştir.


2010’lara kadar sürecek bu dönemin JİTEM davaları Diyarbakır merkezlidir. “Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” şeklindeki ceza kanunu maddesine dayalı bu iddianamelerde zanlılara 1-3 yıl arası hafif hapis cezaları istenmektedir. İddianamelere göre, “itirafçı ve alt düzey jandarma görevlilerinden oluşan bazı kişiler, devlet düşmanı olarak belledikleri kişileri öldürmek için kendi kendilerine harekete geçmiş ve cinayetler işlemişlerdir.” JİTEM adlı oluşum, “devletin verdiği bir kararın ürünü değil, bireysel ve fevri bir örgüttür.”

Bu davaların sulandırılması da aslında o tarihte başlamıştır. 1999’da açılan davalar, uzun yıllar yargılanacağı mahkemenin tespitini beklemiştir. Dosya, “cinayetler askeri........

© Birgün


Get it on Google Play