We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mülteci sorunu

24 4 22
20.08.2021

İnsanların yerinden zorla göç ettirilmesi geçen yüzyıla kadar “uluslararası bir sorun” değildi. Bu I. ve özellikle II. Dünya Savaşı sonrası bir büyük sorun haline geldi ve uluslararası hukuk kurallarıyla düzenlendi.

Mültecilik, modern dönemde, geçen yüzyılın hemen başında, Bolşevik Devrimi’nin ardından gözle görülür bir hale geldi. 1914-1918 savaşı, Çarlık otokrasisinin Bolşevikler tarafından yıkılması, Bolşevik devriminden kaçan Ruslar sorunun başlangıcıdır.

Bu kişiler, kaldıkları ülkelerde uluslararası koruma ve yardım talep etmiştir. 1921’de Bolşevik hükümet bu kişileri vatandaşlıktan çıkarınca sorun derinleşmiştir. Avrupa’ya gelen bir milyon Rus’un koruma ve yardım arayışı, MC Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin kurulmasına yol açmıştır. Ruslar’ın yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğunun dağılmasıyla, Avrupa’ya kaçan ciddi bir Ermeni nüfusun varlığı da söz konusudur.

1933 tarihli Mültecilerin Uluslararası Statüsüne Dair Sözleşme, bu “ara dönem”in ürünüdür. Bu sözleşme tarihte ilk defa, akit devletlerin kendi ülkelerinde mukim mültecileri sınır dışı etmeme........

© Birgün


Get it on Google Play