We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Eski Türkiye’den yargı manzaraları

41 7 2
18.01.2019

Eren Erdem için…

Geçen haftalarda bir mahkeme, avukatın savunmasını beğenmediği için “akıl sağlığı yerinde mi” diyerek onu hastaneye sevk etti. Üstelik bu karar, 3 üyeli mahkemece “oybirliğiyle” alındı. Tarihte, savunması sırasında “mahkemeye hakaret” ettiği için hakkında “suç duyurusu” yapılan avukatlar vardı, ama “ruh sağlığı yerinde mi” diye hastaneye sevk edilen avukat herhalde bir ilktir (Neyse sonra bu avukat paçayı kurtardı).

Zaten Yeni Türkiye’nin Yargıtay’ı mahkemelerde avukatların savunma yapmasına da karşı: “Avukat olmayanlar neden mahkemelerde savunma yapmasın” diyerek koskoca Yargıtay iki ay evvel bir bildiri yayınladı. Bildiriye göre, hukuk mezunu olmayan kişiler de pekala mahkemelerde savunma yapmalıdır. Kimler peki? Yeni Türkiye Yargıtayı bunun cevabını şu anlık vermemiş, biz verelim: İmamlar, Hacılar, Hocalar, Cinciler, Kadılar, Üfürükçüler vd.

Yargının en üstü Yargıtay’ın başkanı (ki yürütmenin başıyla Karadeniz’de çay toplamıştır), son demecinde, “Türk halkının yargıya güvenine layık olmak istiyoruz” dedi. Aynı kişi, kısa süre evvel, “Türkiye’de adli kontrollü 9 milyon kişi var” demiş -ve galiba hacme veryansın etmiş-, yargının Türk halkını “kolayca suçlu gördüğünü” ima etmişti. Şimdi işin içinden Yeni Türkiye hukukçularının çıkması -nafile-........

© Birgün