We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afganistan’da şeytanla müzakere

47 20 0
21.07.2021

ABD’nin Afganistan’dan tüm güçleriyle çekilme süreci Taliban’a ülkenin yüzde 85’i üzerinde tam kontrol sağladığı gibi uzun olmayacak bir zaman zarfında Kabil’e de girerek Afganistan İslam Emirliği’ni ikinci kez ilan etme kapısını da araladı. Bu süreçte Taliban’dan kaçanlar sınır kapılarına yığılmaya başladı bile. Türkiye’nin sekülerleri bu insanları kucaklayarak karşılamak yerine şüpheyle yaklaşıyorlar maalesef. ABD ve Türkiye’nin IŞİD ve El Kaide’den esasen bir farkı olmayan Taliban’ı meşrulaştıran ve onunla anlaşmaya dayalı yeni yaklaşımı ise şeytanla müzakerenin ta kendisi.

ABD-TALİBAN ANLAŞMASI NE ANLATIYOR?

ABD’nin 20 yıla yaklaşacak Afganistan işgali Obama döneminde belirli bir kuvvet indirimi yeni bir safhaya girmiş ve son olarak Trump döneminde başlayan ve nihayetlenen Taliban-ABD anlaşması ile tüm güçlerin ülkeden çekilmesi kararı ile bugün izlediğimiz son aşamasına gelmiş durumda.

ABD ile Taliban arasında yürütülen 3 yıllık görüşmeden çıkan sonucun (anlaşmanın) özetinin özeti: Taliban terörizme destek vermeyecek, ABD de karşılığında tüm askerlerini ülkeden çekecek. Diğer tüm meseleler Kabil Yönetimi ile Taliban arasında yürütülen ikinci bir diyalog zemininde karara bağlanacaktı. Bu “Afganlar-Arası Diyalog” görüşmelerinden çıkan tek şey kız okullarının kapatılmayacağı yönünde yuvarlakça formüle edilmiş bir sözden ibaret.

Nihai çekilme takvimi başlar başlamaz Taliban son 10 yılda saldırılar düzenleyip tam olarak ele geçiremediği bölgeleri birbiri ardına teslim almaya başladı ve şu anda iddia ettiği gibi gerçekten ülkenin ’i kontrolü altına geçmiş durumda. 3 ay önce 70 bin civarında olana savaşçı sayısı şu anda 100 binin üzerinde.

Biden yönetimi Trump’tan devraldığı çekilme ajandasını iç kamuoyuna izah ederken şöyle diyordu: “350 bin kişilik Afgan Merkezi Hükümet ordusu ve Hava Kuvvetleri varlığına karşın Taliban’ın 70 bin askeri var ve hiç hava gücü yok. Danışmanlık yapacağımız Afganistan Merkezi Hükümeti sürçle başedecektir.” Ancak ABD barakaları boşaltmaya başlar başlamaz bu 350 binlik ordunun 30 bini evine döndü ve İran ve Türkiye yolunda yürüyor. 30 bini çoktan karşı tarafa geçti ve silahlarıyla beraber şimdi Taliban ordusunda görev yapıyorlar.

ABD İLE BARIŞ HALKA KARŞI SAVAŞ!

ABD-Taliban anlaşmasında geçen “terörizme destek vermeme” konusunu açarak bu anlaşmanın ABD açısından yeniden yorumlayalım. Sanılmasın ki bu Taliban’ın “sivillere yönelik kıyım” manasında terörizme son vereceği sözü anlamına gelsin. Burada son verilecek “terör” ABD ve Batı hedeflerine yönelik silahlı saldırı yapılmayacağı sözüdür. Aslında bunda şaşırılacak bir yön de yok. Taliban geçmişte de zaten ülke dışındaki Batı hedeflerine saldırı düzenlemiyordu. Sadece ülke dışında saldırılar düzenleyen – başta El kaide olmak üzere - gruplara lojistik sağlıyordu. Bin Ladin’in Ölümü ve Suriye Savaşı ilk yıllarında El Kaide de aslında önemli bir tektik değişikliğe girmiş ve savaşı “mücadele yürüttükleri topraklar dışına çıkararak düşmanları çoğaltan taktik bir hata” içine........

© Birgün


Get it on Google Play