We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünyada barış için bir ‘küçük’ adım!

12 6 4
08.04.2021

Birleşmiş Milletler (BM) Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması (AVV), ABD’nin yeni başkanının görevi devralmasından iki gün sonra, 22 Ocak 2021’de yürürlüğe girdi. Şimdiye kadar 51 ülke tarafından onaylanan anlaşma, böylece uluslararası hukukun bir parçası oldu.

Anlaşma, nükleer silahların geliştirilmesini, üretilmesini, denenmesini, depolanmasını, pazarlanmasını, nakliyesini, konuşlandırılmasını, kullanılmasını; hatta tehdit aracı olarak kullanılmasını yasaklıyor.

ABD tarafından Japonya’da sivil hedeflere karşı kullanılmasından bu yana geçen 75 yıl boyunca bu korkunç silahlara karşı mücadele eden barış güçleri açısından önemli bir başarı bu.

Ancak bu yasaklamanın şimdilik bir faydası yok.

Uzun bir süre boyunca da olmayacak.

Başta NATO üyesi ülkeler, Rusya ve Çin gibi süper güçler olmak üzere çok sayıda ülke anlaşmaya dahil değil.

Bunların bir bölümü, şu anda sayısı 1.800 civarında olduğu tahmin edilen çeşitli kapasitelerdeki atom bombalarına sahip ülkeler. Bir bölümü de Türkiye ve Almanya gibi kendisi atom bombasına sahip olmayan, ama toprakları üzerindeki NATO ya da ABD üslerinde bu silahların depolanmasına ve tabii ki gerektiğinde buralardan havalanacak uçaklar aracılığıyla kullanılmasına izin vermiş olan ülkeler.

Nükleer silahlar transatlantik savunma stratejisinde önemli bir yer tutuyor ve başta ABD olmak üzere 30 NATO üyesi ülke anlaşmaya karşı. Nükleer silah yarışının diğer tarafındaki Rusya, Çin ve Kuzey Kore’nin ya da İsrail, Pakistan ve Hindistan gibi görece bağımsız aktörlerin de gönüllü olarak bu silahlardan vazgeçebileceğine dair bir işaret yok. Aksine, etkilerini ve menzillerini daha da arttırmak için çalışmalar sürüp gidiyor.

Tabii hepsinin gerekçesi potansiyel düşmanlarının bu silahlara sahip olması. Karşı taraftan gelen ‘nükleer tehdit’ devam ettiği sürece kendi ellerindeki nükleer silahların ‘caydırıcılığı’nın zorunlu olduğu olduğunu savunuyorlar.

♦♦♦

Ancak bütün bunlara rağmen nükleer silahlara sahip olmayan ve olmak da istemeyen ülkelerin girişimleriyle başlatılan yasaklama süreci başarılı oldu. BM Genel Kurulu’nun gündemine ilk kez 7 Temmuz 2017’de getirilen anlaşma, kağıt üzerinde de olsa artık uluslararası hukukun bir........

© Birgün


Get it on Google Play