We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tek lider, tek diyanet, çok fakir

55 14 4
19.09.2021

Ali Erbaş’ın 2017’de görevi devraldığı Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez’i biz en çok 1 milyon liralık zırhlı Mercedes’i ile hatırlıyoruz. Makam araçları için harcanan olağanüstü paraları eleştirenlere karşı dönemin AKP’li bakanlarının da veciz açıklamaları olmuştu. Harcanan milyarlarca lirayı ‘çerez parası bile değil’ diyerek küçümseyen mi ararsınız, “değil araba, uçak tahsis edilse yeridir” diyerek el yükseltenleri mi… kısaca, insanların açlık sınırının altında bir asgari ücretle hayatta kalmaya çalıştığı ülkemizin güzide yöneticileri, israfa karşı yükselen tepkilere hızlıca etten bir savunma hattı kuruvermişti.

Ancak kuşkusuz en etkili destek Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelmişti. Diyanetin sıradan bir makam olmadığını, Mehmet Bey’in de sadece Türkiye’nin dini lideri değil, İslam dünyasının saygın bir lideri olduğunu söyleyen Erdoğan’a göre Papa’nın özel uçağı varsa Görmez’in de olmalıydı. Minik bir ayrıntı: iddia Vatikan tarafından yalanlanmıştı. Papa tarifeli uçakla uçuyordu.

***

Ülke sınırlarını aşarak dünya Müslümanlarına önderlik edebilecek bir kurum olarak tarif edilen Diyanet İşleri Başkanlığı o günlerde kurulan fetva hattından, “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikahını düşürür mü?” sorusuna cevap arıyor ve İslam dünyasını bu içine düştüğü büyük sıkıntıdan kurtarmaya çalışıyordu. Uzak diyarlarda insanların uzay turizmine başladığı haberleri kulağımıza çalınırken, biz........

© Birgün


Get it on Google Play