We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rejim tartışmalarında sol partiler nerede?

20 7 8
07.10.2021

Meclis Başkanlığı ve Kültür bakanlığı yapan AKP’li İsmail Kahraman geçtiğimiz günlerde, AKP Genel Başkanını kurtarmak ve toplum önünde onun yerine şimşekleri kendi üstüne çekmek için ısrarla, laikliğin ve anayasanın ilk 4 maddesinin kaldırılmasını istedi.

Bu talep aslında AKP ve Erdoğan’ın da nihai hedefiydi! Ama milletin bam teline basan Kahraman oldu.

***

AKP ve onun gibi düşünenlere sormak lazım. “Bu 4 maddenin neresini değiştirmek istiyorsunuz? Devletin Cumhuriyet olmasına mı karşısınız? İnsan haklarına saygılı, demokratik laik, sosyal ve hukuk devleti olmasını mı istemiyorsunuz? Milli marşını, Başkent Ankara’yı ve bayrağını mı beğenmiyorsunuz?
Yoksa Türkiye’nin hâlå parçalanmadığına mı hayıflanıyorsunuz? Türk'ün Kürt'ün, Arap’ın Laz’ın Çerkez’in, Alevi'nin Sünni’nin eşit yurttaş olmasına mı karşısınız?" Açıklayın! Evet, ülkede başta Kürt sorunu olmak üzere birçok dert yaşanıyor.

Sebebi belli. 20 yıldır AKP’nin tüm yönetim kadroları sinsice böyle bir kaosu yaratmak için çabaladı! Temel sorunun AKP olduğunu artık görmeliyiz!

Önce T.C ibareleri kalktı. Ulusal bayramlar kutlanmaz oldu. Ülkenin tüm değerleriyle oynandı. Atatürk’e hakaret edildi. Şehitlere kelle dendi. Saklayamadıkları kinle Cumhuriyet’in kazanımları haraç mezat satıldı. Ülke kaynakları yandaşlara peşkeş çekildi. Ekonomiyi çökerttiler. Tarımı yok ettiler. Adalet, hak özgürlük ortadan kalktı. Taraflı ve bağımlı hukuk düzeniyle kimsenin can ve mal güvencesi kalmadı! Daha ne yapılabilirdi ki? Bir cahil küme ülkeyi acımasızca tarumar ediyor. Sonra da utanmadan sağa sola laf yetiştirmeye çalışıyor. Oysa bir ülkede refah ve mutluluk laik demokrasinin varlığıyla eşdeğerdir! Laiklik olmadan hak ve özgürlükler olmaz. Laik bir düzende yargı bağımsız ve tarafsız olur.

Gelişmiş çağdaş ülkeler bu düzende yaşıyor. Dünyada “5 laik ülke var” demek yalancılıktan da öte fikri sahtekarlıktır! Dünyada var olan........

© Birgün


Get it on Google Play