We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Durum vahim!

21 6 29
12.10.2021

Tarihimizin en büyük katliamı, 10 Ekim 2015’te yaşandı. Barış isteyen on binlerce insanın içinde kendini patlatan “canlı bombalar” 103 yurttaşımızı katletti! Bu olay, AKP iktidarının Türkiye’de yaşattığı ve hiçbir zaman altından kalkamayacağı hukuk dışı yönetiminin en bariz izidir!

***

Ne olmuştu? Hatırlayalım; O gün, “Barış, Demokrasi ve Emek Mitingi” için Ankara Garı önünde Türkiye’nin her yanından gelen gençler ve emekçiler, 1 Kasım Seçimleri’nin; laik, demokratik, sosyal hukuk devleti adına bir umut olduğunu dile getirmek için toplanmışlardı. 7 Haziran 2015 Seçimi’nde muhalefet partileri Meclis çoğunluğunu ele geçirmiş, AKP iktidarını kaybetmişti. “Seni başkan yaptırmayacağız” diyen HDP, yüzde 10 barajını ilk kez aşarak, TBMM’ye girmiş; o gün, Türkiye’de yasakların bittiği ve demokrasinin işleyeceği umudu yeşermiş, AKP dışındaki partilerin kuracağı koalisyon, çağdaş Cumhuriyet’in onarılmasını sağlayabileceği inancı yoğunlaşmıştı. Ancak muhalefet partilerinin küçüğü olan MHP, hükümet kurma teklifine “HDP ile birlikte olamayız “diyerek karşı çıkmıştı!

***

AKP ise her türlü oyunu oynayarak Türkiye’yi, MHP ile birlikte çıkmaza soktu. Toplumu oyalamak adına da CHP ile 39 gün süren “istikşafı görüşmeler” yaptı! Sonunda “hükümet kuramayacaklarını” açıklayarak, MHP’yle birlikte 1 Kasım Erken Seçimi’nin yapılması kararını aldı.

***

Ancak bu sırada “derin ilişkiler” içinde olunduğu anlaşılan yeni bir oyunun da sergilendiğine şahit olduk! Kobani’deki çocuklara oyuncak getiren 34 genç, Suruç’ta canlı bir bomba tarafından katledildi. Sonrasında; Ceylanpınar’ında 2 polis, susturuculu silahla öldürüldü. Merasim Sokak ve Kızılay katliamları bunu takip etti. Faili bilinen ölümler peşi sıra sürdü! 300 aşkın yurttaşımızı bu eylemlerde kaybettik…

***

Bu olaylar........

© Birgün


Get it on Google Play