We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Laiklik kaybedilince ilk kaybedenler kadınlardır, kız çocuklarıdır

36 41 4
19.09.2021

Taliban açıkladı: “Bütün erkek öğretmenler ve öğrenciler eğitim kurumlarına devam etmelidir.”

Bu yıl Taliban yönetiminde açılan okullarda Afganistan’da kız çocuklarının ortaokula gitmesine izin verilmedi. Son yapılan yeni açıklama ile de kız çocuklarından hiç söz edilmedi ve kadın öğretmenlerin geleceğinin ne olacağı ise çok açık…

Bizde de kadınların, kız çocuklarının haklarının yok sayılması gerçeğini, cinsiyetçi, gerici eğitimin adım adım hayata geçirilmesini yıllardır yazılıp çizilen “gizli ajandanın” işletilmesi meselesinin ise hiçbir zaman gizli değil çok açık bir şekilde sürdürüldüğü bir tabloyu yaşıyoruz.


Son yayımlanan MEB 2020-2021 istatistiklerinde kız çocuklarının okullaşma oranında ciddi bir gerileme var. Özellikle ortaokul düzeyinde son bir yıl içerisinde kız çocuklarının okullaşma oranı %7,4 oranında azalmış durumda.

Dünya genelinde uygulanan neoliberal ve neomuhafazakar hat piyasalaştırılmanın, neoliberal politikaların hayata geçirilmesinde kendini bir çözüm olarak sundu. Yeni muhafazakarlık toplumu denetim altına almak için sosyal ve iktisadi programları uygularken, kadınların, kız çocuklarının haklarını gasp edici politikaları yaşama geçirdi. Son 19 yıldır bu hattın bizim ülkemizde de nasıl uygulandığını en açık gerçekliği ile yaşıyoruz.

Yaşadıklarımız siyasal İslam’ın başat olduğu tüm ülkelerde kadınların, kız çocuklarının yaşadıklarından farklı değil. Siyasal İslam’ın iktidarda........

© Birgün


Get it on Google Play