We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Palu ailesi yeni Türkiye’dir

156 105 180
16.01.2019

Türkiye günlerdir “Palu ailesi hadisesi”ni konuşuyor. Hadisenin şaşırtıcılığı ve istisnailiği nedeniyle de konunun uzmanlarına mikrofon uzatılıyor, röportajlar yapılıyor, görüşler alınıyor.

Bu röportajlardan biri cumartesi günü Gazete Duvar’da yayınlandı ve özellikle sosyal medyada ciddi şekilde gündem oldu; çünkü röportajın yapıldığı Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Nükhet Sirman, meselenin tarihsel boyutunu anlatmaya çalışırken, son derece “ilginç” iddialarda bulundu.

Sirman, Cumhuriyet rejiminin akraba evliliğine karşı olmasını, “Akraba evliliğinin illa sakat çocuğa sebebiyet vermediği açık” ifadesini de araya katarak, “Akraba evliliği, aile cemaatinin genişleyip büyümesi sonucunu da getiriyor. Oysa Cumhuriyet, daha kolay kontrol edebileceği çekirdek aile istiyor” sözleriyle açıklıyor ve devamında da şöyle diyordu: “Cumhuriyet, bireyle kendisi arasındaki bütün ara mekanizmaları yok etmeye odaklanıyor. Tekke ve zaviyelerin bile din karşıtlığından ziyade, bu nedenle kapatıldığını söyleyebilirim. Çünkü tekke ve zaviyeler, geniş aileler, kabileler, aşiretler, cemaatler cumhuriyetle birey arasında birer bent........

© Birgün