We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir Fazıl Say yazısı

234 66 142
20.01.2019

23 Aralık 2018’de Erdoğan Dış Ekonomik ilişkiler Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’le ilgili olarak şöyle dedi: “İşte şimdi de yayın organları vasıtasıyla beni ipe götüreceklermiş. Bunu sanatçı görünümü altındaki müsveddeler yapıyorlar. Yahu senin her yerin sanatçı olsa ne yazar. Kalkacaksın sen bu ülkenin Cumhurbaşkanını ipte sallandıracaksın, şimdi git bunun yargıda bedelini öde.”

Günlerden pazardı ama yargı hızla devreye girdi ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı iki sanatçı hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı. Ertesi gün sabahın erken saatlerinde iki isim de “polis eşliğinde ifade vermek üzere” Anadolu Adliye Sarayı’na götürüldü. Müjdat Gezen’e yönelik suçlama “cumhurbaşkanına hakaret” iken, Akpınar hem “cumhurbaşkanına hakaret”le hem de “halkı Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme”yle suçlanıyordu.

Her iki isim de aynı gün yurtdışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar, sonrasında Akpınar’ın dosyası ayrıldı ve “silahlı isyana teşvik” suçlamasıyla ayrıca yargılanmasına karar verildi. Soruşturmanın akıbetinin ne olacağı ve Akpınar’ın bu dava kapsamında mahkemeye ne........

© Birgün