We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD, Suriye’den giderken

63 2 11
24.12.2018

1- ABD’nin Suriye’den çekilme kararı “Trump adlı bir meczubun, kendi başına, kimseye sormadan ve haber vermeden aldığı bir karar” değildir. Trump ABD sermaye sınıfı içerisindeki bir eğilimin temsilcisidir ve kararlarını da ona göre vermektedir.

2- ABD sanayine yönelik korumacı politikalar, serbest ticaret karşıtlığı, Çin’le girilen ticaret savaşları, ülkeye göçmen akınının önlenmesi için yapılması planlanan Meksika duvarı nasıl ki bu eğilimin birer yansıması ise Suriye’den çekilme kararı da böyledir.

3- Buna Esad’ı devirme hedefinin başarısız olması ve artık bundan vazgeçilmesi, ÖSO’nun beklenen etkiyi gösterememesi, Körfez monarşilerinden beklenen parasal desteğin elde edilememesi, İran nüfuzunun kırılamaması gibi sahaya dair faktörleri de eklemek gerekmektedir.

4- Bu kararın açıklandığı gün, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’ye patriot füzelerinin satışına onay vermesi bir tesadüf olmasa gerektir. ABD ile AKP arasında Rahip Brunson’un salınmasından beri devam eden bir yakınlaşma vardır, iktidar emperyalizmin çizdiği çizgilerin dışına çıkmayı denemenin bedelinin ne olduğunu dolar fiyatıyla görmüştür ve o günden beri adım adım fabrika ayarlarına........

© Birgün