We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yalıkavak’ta yeni şaibe: Mahkeme kararı olmadan yeni pasaport

81 26 1
18.09.2021

State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR), Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı (BTC) ile Azeri petrolünü Gürcistan-Türkiye üzerinden Akdeniz’e taşıyor, Türkiye yatırımları durmadan sürüyor. SOCAR Türkiye Temsilcisi Vagiv Aliyev kısa süre önce görevden alındı!

KİM BU ALİZADE?

Şayet Azerbeycan’ı talan eden oligarklar, Türkiye’de petrol, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, Mübariz Mansimov davası, Yalıkavak Marina, gemicilik firması Palmali ya da Mehmet Ağar ile ilgilenmiyorsunuz bu bilgi önemsiz olabilir. Vagiv Aliyev’in görevine son verilmesinin nedeni Anar Alizade!

Alizade, SOCAR’daki yolsuzlukları ve kara para aklama operasyonları ile anılıyor. SOCAR’la arasında çok sayıda ticari ortaklık var. Henüz 2013’te Global Witness’ın raporunda sayı yaklaşık 70 olarak görünüyordu.

ASLINDA BİR ALİYEV!

Aynı zamanda SOCAR Genel Başkanı Rövnek Abdullayev’in yeğeni. Alizade’nin yol açtığı şaibeler yüzünden Abdullayev’in de görevden alınacağı iddiası var. Alizade, aslında Aliyev Ailesi’nden geliyor. İlişkileri ortaya çıkmasın diye ‘Aliyev’ olan soyadını ‘Alizade’ yaptı!

MEŞHUR MARİNANIN SAHİBİ

Türkiye’yi ilgilendiren bir özelliği yok mu? Olmaz mı? Anlamak için Mansimov’dan başlamak lazım. İş ortaklığı ile başlayan ilişki, mahkemede bitti. 2007’de Singapur’da Alizade tarafından kurulan RSR Holding, Mart 2012’de Mansimov’a ait Palmali’nin yüzde 50 hissesine ortak olmuştu.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ne göre ise, 16 Şubat 2016’de Palmali’nin tüm hisseleri RSR Holding’e devredildi. Mansimov bu satışın hileli olduğunu ve aldatıldığını söylüyor. İptali için açtığı dava İngiltere’de sürüyor.

‘ÇÖKME’ OPERASYONU

Mansimov 3 ülkede birden gözden çıkarılmıştı. IŞİD petrollerinin ticaretine ilişkin olarak Rusya, Türkiye’yi suçlamış, hatta işin ‘gemiciklere’ gittiği tüm dünyada tartışılmıştı. ‘Gemicikler’ konusunda, ‘Palmali’ üzerinden kıyak üstüne........

© Birgün


Get it on Google Play