We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pelikan’a rakip: Ebabil Harekâtı

144 67 85
23.05.2020

Medya, demokrasinin en önemli göstergelerinden. Gün geçtikçe hukuk, adalet, insan haklarından uzaklaşan, denetimsizliği üst sınırda yaşayan Türkiye’de basını çökertme operasyonun sürmesi şaşırtıcı değil. Ancak bu, Saray ve AKP iktidarına yetmiyor. Sosyal medyanın da önü kesilmek isteniyor.

SARAYIN KÂBUSU SOSYAL MEDYA

Türkiye’de hükümet Covid-19 ile mücadele kapsamındaki yeni yasal düzenleme paketine sosyal medya ağlarını da dahil etmiş, tasarı internete müdahalenin yolunu açtığı gerekçesi ile tepki toplamıştı. Düzenleme konuşulurken, iktidar temsilcileri sosyal medyaya ayar vermekten geri kalmadı.

“Sözüm ona” etik kurallara atıfta bulunuldu. “Yeşil top” ve “Türk bayrağı” emojili yerli-milli sosyal medya hesapları ortaya çıktı/çıkarıldı. Bununla da kalmadı, bazı yeni Twitter yapılanmaları yaratıldı. Şimdi Pelikan suç örgütünün, eksiklikleri bu yolla kapatılmaya çalışılıyor.

SANAL ALEMİN AK MİLİSLERİ

Sanal ortamdaki bu ak milis grubu; Ebabil Harekâtı adını alıyor. Yerlilik ve millilik kavramlarını, din ile besleyip üst noktaya taşıyor. Ülkenin nasıl bir yere geldiğine ilişkin özeti Ebabil Harekâtı üzerinden yapmak mümkün.

KİM BUNLAR?

Ebabil Harekâtı, işsizliğin dibe vurduğu, yoksulluğun tavan yaptığı Türkiye’de, halkın kaynakları ile halka karşı kullanılan ve AKP tarafından fonlanan “sosyal medya girişimi.” İçinde olanların büyük çoğunluğu, Ak Gençlik’ten kişiler ve AKP gençlik kolları üyeleri.

NE ZAMAN KURULDULAR, AMAÇLARI VE KİMLER HEDEFLERİNDE?

Ebabil Harekâtı, Telegram üzerinden örgütlenip, Twitter’da her gruptan AKP muhalifini hedef alıyor. Kanal çok yeni, 10 Mayıs tarihinde oluşturuldu. Fotoğrafları, sarı yuvarlak içinde “Ebabil kuşu” olarak belirlendi. 11 Mayıs’ta Telegram üzerinden, amacını şu ifadelerle açıkladı:

“Ebabil Harekâtı, Twitter’da, Türkiye ve Türk........

© Birgün