We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ağar’ın petrol sevgisi geçmişten geliyor

159 33 30
20.09.2021

Azerbaycan’da Mart 1995’teki darbe girişiminde, 45 kişi öldü. Susurluk Raporu’nda, ‘Azerbeycan’ başlığı altında Türkiye’deki ‘bir yapının’ darbeye müdahil oluşu ve amacı açıklanıyordu: “…Azerbeycan’a uzanmak için fırsat doğdu, ülkedeki kargaşaya rağmen petrol çok kişiyi ve siyasileri tahrik etti…”

Darbeye, Azerbaycan’daki karışıklığın zemin oluşturduğu vurgulanıyordu. Amaç yönetimi Haydar Aliyev’den alıp önceki Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey’e teslim etmekti. Susurluk Raporu’nda, darbenin Türkiye’den katkı ile yapılacağı yazıyordu:

“…Eski Cumhurbaşkanı Ayaz Muttalibov, eski Başbakan Suret Hüseyinov, OMON Birlikleri Komutanı Ruşen Cevadov ve Elçibey’in iştirakiyle yapılacak darbe, Azerbaycan’daki Türk görevlilerinden; MİT Bakü Temsilcisi Ertuğrul Güven’in, TİKA görevlisi Ferman Demirkol’un ve Din Müşaviri Abdülkadir Sezgin’in ihmali, kusuru veya tertibi ile oluştu…”

Bu ‘derin yapı’ Mehmet Ağar’a çıkıyordu: “Darbe kararı, Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken’le, Azerbeycan eski İçişleri Bakanı’nın Ankara Stad Otel’de yaptıkları toplantıda alınmıştır…” MİT 10 Mart 95’te gelişmeleri haber aldı, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel vasıtasıyla Haydar Aliyev’e bildirdi.

İLGİNÇ BİR TESADÜF

Yalıkavak Marina’daki ‘güç gösterisi’ fotoğrafındaki 2 kişinin, ‘Ağar ve Eken’in o toplantıda bulunmaları ilginç tesadüf değil mi? Azerbaycan’daki girişimden 8 yıl sonra Haydar Aliyev öldü. 12 Aralık 2003’teki cenazede Mehmet Ağar ve Mübariz Mansimov da vardı. İki ismin tanışması ya da tanıştırılması da burada oldu. Ağar’ı hem iş sahibi yapan hem onun kumpası ile malları elinden alınan Mansimov o güne lanet ediyor mudur acaba?

UZUN VADELİ ‘MANSİMOV PLANI’ AĞAR İLE Mİ YAPILDI?

Aliyevler uzun süreli plan dahilinde, daha o tarihlerde gücünden rahatsız olmaya başladıkları Mansimov’u, Ağar eliyle oyun dışına itmeyi mi düşünüyorlardı? Ağar, Aliyev ailesine bu sayede diyet mi........

© Birgün


Get it on Google Play