We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İkizköy direniyor

5 6 3
17.09.2021

Geçtiğimiz yaz aylarının en önemli gündemi ülkemizin dört bir yanında çıkan ve devlet kurumlarının hazırlıksızlığı ve basiretsizliği nedeniyle uzun süre söndürülemeyen orman yangınlarıydı.

Sadece Muğla’da 65 bin hektarın üzerinde ormanlık alanın yangınlar sonucu yok olduğu tahmin ediliyor. Yok olan bu ormanlar, bölgedeki yaban hayatının yaşam alanı, arıcılık ve hayvancılık faaliyetlerinin kaynağı, köylülerin gündelik hayatını parçasıydı.


Başta bölge halkı olmak üzere ülkemizin dört bir yanından giden gönüllülerin seferberliğiyle söndürülebilen yangınlar sonucunda, bölgenin ekolojik dengesi önemli ölçüde tahribata uğradı.

Ormanlarımızı tehdit eden tek tehlike ne yazık ki orman yangınları değil. Cerattepe’den Kaz Dağları’na, Fatsa’dan İstanbul’un Kuzey Ormanları’na kadar coğrafyamızın farklı yerlerinde kurulmak istenen tesisler, çıkartılmak istenen madenler, açılmak istenen yollar da orman varlığımızı tehdit ediyor.
Geçtiğimiz ay yaşanan yangınlarda, yanma tehlikesiyle yüz yüze kaldıkları için bir kez daha gündeme gelen Muğla’daki Termik Santraller, uzun yıllardan bu yana bölgedeki ormanları ve ormanlık alanları yok ediyor. Bölgede bulunan Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerine kömür sağlayabilmek için binlerce hektarlık orman arazisi maden alanına dönüştürülmüş bulunuyor.

MADENLER İNSANLARI YİYOR

Kullanım ömürlerini büyük oranda tamamlayan bu tesislerin yeniden kârlı hale getirebilmek için maden alanlarının genişletilmesi yönünde çalışmalar yapılıyor. Açık ocak madenciliğiyle yüzeydeki tüm bitki örtüsünün ortadan kaldırılarak işletilen bu maden alanlarında artık........

© Birgün


Get it on Google Play