We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Özgür ruhlu ve ikonik…”

28 8 20
15.09.2021

Hiçbir çağda birey olmak, bu kadar zor olmamıştı muhtemelen. ‘Yapma’ya odaklı günümüz insanı için ‘olmak’ büyük bir dert. “Olmak” benliğin çekirdeğini oluşturur, ne yaparsanız yapın “olma”dığınız sürece, yapılan her şey geçicidir ve tatmin etmez, çünkü bir anlama dönüşmez, anlamlı gelmez; boşluk duygusu baskın gelir, hayata yetişememe kaygısı bir varoluş sancısına dönüşür.

Günümüz insanının ‘olmak’la ilgili ihtiyacı, doğal olarak reklamcıların da ilgisini çekiyor. Örneğin bir parfüm reklamdaki slogan şöyleydi: “To be. Not to be. Just be.” Sadece ol… Zaten parfümlerin isimleri de sonsuzluk, kaçış vs... Sadece yap, sadece ol, düşünme, karmaşıklaştırma… Sonra parfüm isimleri karmaşıklaşmaya, çekici olanla zehirli olanın karıştığı ifadeler öne çıkmaya başladı. Cinsiyet de karmaşıklaştı, kadınsı erkeksilik, erkeksi kadınsılık… Örneğin bir parfümün reklam metninde şöyle yazıyor: “(…) be yourself (kendin ol) fikrinden gelmektedir. Kendiniz olmanız için size ilham veren, özgür ruhlu ve ikonik bir koku. Erkek ve kadınların paylaşması için özel olarak tasarlandı.”

TAKLİT ETME, YENİLİK YAP

Artık erkek ve kadınlar, aynı parfümü kullanabilir. Ve bu parfüm kendiniz olmanız için ilham veren, sade olduğu kadar sofistike, özgür ruhlu olduğu kadar ikonik… Aslında sadece reklam metinlerini takip ederek içinde bulunduğumuz psikosferi tanıyabiliriz, bizi kuşatan psikolojik ve sosyolojik atmosferi… Önceki yazılarımda bahsettiğim gibi “babasız bir topluma doğru” ilerlerken, kendiliği yapılandıran otoritelere, toplumsal simge ve bağlara olan güven duygusu sarsıldıkça ve o bağlar çözüldükçe insanlar da kendi kimliklerini kendilerinin yaratabileceğine inanır hale geldi. Post-truth denilen çağın arka planını da bu kimlik krizi oluşturuyor. Önceki zamanlardan farklı olarak,........

© Birgün


Get it on Google Play