We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yanlış bir söylem

19 4 13
14.01.2019

Sayın İmren Sipahi, son yıllarda ana babalar arasında yaygınlaşan garip bir söyleme dikkatimizi çekiyor:

“Attila Hocam, sizinle paylaşmak istediğim bir durum var: Özellikle TV dizilerinde ‘özne›ler yer değiştiriyor. Şöyle ki: Anne, çocuğuna ‘annem’, ‘annecim”, baba ise ‘babacım’ diye hitap ediyor. Böylesi bir durum iki üç yıl önce yoktu. Bir curcunadır gidiyor ve Türkçemiz her geçen gün daha fazla bozuluyor.”

Evet, böyle bir söylem var gerçekten. Ama yalnızca dizilerde değil. Çevremizde de çok sık tanık oluyoruz bu garip konuşma biçimine. Daha çok da annelerin çocuklarına, “annem, anneciğim” diye seslendiğini görüyoruz. Kullanım alanı daha sınırlı olsa da, bu seslenme biçiminin “abicim, teyzecim, halacım, dayıcım, amcacım” türevleri de var. Bazen de çocuklara yönelik sevgi sözcüklerinin genç anneler arasında tavan yaparak «aşkım, sevgilim” biçimine dönüştüğü gözleniyor. Babalara gelince, onlar da boş durmuyor; “aslanım, yiğidim, koçum” diye seviyorlar oğullarını!

Türkçe açısından uygunsuzluğu bir yana, bu söylemin çocuk eğitimi yönünden de çok sakıncalı olduğu biliniyor. Nitekim psikiyatrlar ve psikologlar........

© Birgün