We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Blok” sözcüğü ünlü eki aldığında yumuşar mı?

16 6 0
19.07.2021

Dilimizdeki kimi sözcüklerin ek durumlarına göre yazılışları değişiklik gösteriyor. Özellikle yabancı kökenli sözcüklerde bu durumla daha sık karşılaşıyoruz. Örneğin “hukuk”, “klik” ve “blok” sözcüklerinin sonuna ünlü eki geldiğinde yazım kargaşası yaşanıyor.

Değerli bir ozan dostum da bu durumdan yakınıyor mektubunda:

Sevgili Aşut,

TDK, ‘blok’ sözcüğü için ‘/-i/ ve /-e/ ünlüsü aldığında bloğu, bloğa biçiminde yazılır’ diyor.

Dil Derneği’nin bu konudaki uygulamasını bilmiyorum. Yazım kılavuzlarında ‘blok’ sözcüğüyle ilgili bir açıklama yok. Yapılan yorumlarda, ‘monolog’ ve ‘diyalog’ sözcüklerinin ünlü eki aldıklarında monoloğ-diyaloğ biçiminde yumuşaması gibi, ‘blok’ sözcüğü de bloka biçiminde değil bloğa diye yazılır deniyor. Bu konudaki düşünceni belirtirsen sevinirim. Esenlik dileklerimle.”

***

Ozan dostumun ‘blok’ sözcüğünün kullanımı konusunda duraksama geçirmesi çok doğal. Çünkü yazım kılavuzlarında bu başlıkta görüş birliği bulunmuyor.

Bu sözcük, sonuna ünlü geldiğinde yaygın olarak “bloğa / bloğu” diye yazılıyor. Ancak “bloka / bloku” biçiminde yazıp kullananlar da az değil.

Peki, hangisi doğru?

Dil kurumlarının bile ortak görüş oluşturamadığı bir konuda kesin konuşmak yanıltıcı olabilir. Yine de soruyu yanıtlamaya çalışalım.

“Monolog / diyalog” sözcükleri konumuz açısından uygun örnekler değil. Çünkü “blok” sözcüğü /g/ ile değil /k/ ünsüzüyle bitiyor.

Bilindiği gibi “hukuk” sözcüğü, sonuna ünlü geldiğinde........

© Birgün


Get it on Google Play