We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yetmez ama Ekşi Sözlük

42 8 19
12.10.2021

Şimdiki gençler pek bilmez: On yıl kadar önce, gizli isimlerle gerçek kişilere hakaret edilebilen, muhatapların bu hakaretlere karşılık vermesine izin vermeyen ama bu hakaretlerin orada sonsuza dek kalmasına izin veren Ekşi Sözlük adlı adaletsiz, bu nedenle çirkin bir platform epey popülerdi… Bu platform hâlâ var ama yüzlerce sahte hesaba sahip olmakla övünen bazı sosyal medya ajanslarınca para karşılığı linç veya yüceltme aracı olarak kullanıldıkça, eski popülerliğini kaybetti. Gerçi hâlâ aynı işleyişi sürdürüyor: İtiraz kanalları kısıtlı, sahih bilgi için protokolleri eksik.

***


Örneğin burada adımla yazdığım bu yazı, belki örümcek gibi bekleyen adı gizli bir ekşi suratlının ağına takılabilir ve adımın altına sonsuza dek orada duracak onlarca yeni “imzasız” hakaret yazılabilir. Bu hakaretlere kendi sosyal medya hesaplarımda yazacağım karışıklar benim takipçilerimle sınırlı kalır ve zamanla unutulur. Oysa ismi gizli kişilerin benim adımın altına yazacağı hakaretler tüm bağlam unutulsa bile sonsuza dek orada kalmaya devam eder.

***

Elbette tüm Ekşi Sözlük yazarları böyle değil, hatta çok büyük bölümü ekşi bile değil (ayrıca ekşi olmak da kötü bir şey değil). Eleştiriden muaf olmak gibi bir hayalim de yok. Ama isimsiz kişilerin bir ismin altında diledikleri linçlere girişip, muhatabın yanıt vermesine olanak tanımayan bir program bana ekşiden ziyade çürük geliyor.

Şimdiki gençler bunu da bilmeyebilir ama on yıl kadar önce “AKP’yi destekleyen liberaller” de epey popülerdi. Bu grubu pek çok yönüyle Ekşi Sözlük’e benzetirim.

***

Bu grubun içinde de iyi niyetli olanlar, hayal ve inancı naif biçimde karıştıranlar, memleket için güzel şeyler isteyenler bolca vardı kuşkusuz… Tıpkı Ekşi Sözlük gibi, bu gruba da sınavla girilirdi, sınavdan geçemeyenler gruba alınmazdı. Ama bir kez içeri girildi mi, dilerseniz kendi kişisel hınç ajandanız için de kullanabileceğiniz süper güçlere sahip olurdunuz.

Bu süper güçler kozmik odalara bile girebilen, ‘eski devlet’i zindanlara atan, arkasına ABD ve AB’yi almış yeni ve zinde bir gücün paydaşı olmakla kazanılırdı. Yıllarca yetim ürkekliği ile yürüdüğünüz sokaklar artık sizindi. Şimdi fikirlerinizi en prime time programlarda, üstelik telifler alarak açıklayabilirdiniz. Cihangir’de bir teras meyhanesinden havalanıp Çankaya’da bir devlet konutunda ağırlanmanız an meselesiydi.

........

© Birgün


Get it on Google Play