We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ulaştırma Bakanına açık teşekkür

9 12 10
21.09.2021

Arkadaşım Oktay elindeki gazeteyi uzatıp “Baksana şuna” dedi... Ulaştırma Bakanı İstanbul Metro’sundaki M harflerini U yapacakmış. Ben haberin detaylarını okurken Oktay “Vay be” deyip durdu. Konu gülünç ama ben başka bir şeye takıldım. Her nedense bu anın aynısını bir kez daha yaşamışım gibi geliyor. Oktay geçmişte bana bir kez daha gazete uzatıp bir haber göstermişti, hatta tıpkı şimdi olduğu gibi, ben haberi okurken “Vay be” diyordu. Ama ne zaman? Gösterdiği haber neydi? O anla ilgili birçok detay anımsıyorum ama bütüne ulaşmaya çabaladıkça hafızam dağılıyor. Dur bakalım, çözeceğiz bu işi. Anımsamadan bu yazı bitmeyecek.

***


Hafızamız bize oyunlar yapan yaramaz bir çocuğa benzer. 31 Mart 2019 yerel seçimi sonrası İstanbul seçiminin tekrarlanması nedeniyle bugün hepimiz bir hafıza sorunu yaşıyoruz. 31 Mart’a kadar olan seçim süreciyle, 23 Haziran 2019’da yapılan ikinci seçime kadar geçen süreci neredeyse herkes birbirine karıştırıyor. Mart sonrası yaşanan olayların çoğunu, 31 Mart öncesinde yaşanmış zannediyoruz. Oysa arada büyük farklılıklar var.

Örneğin “Her şey çok güzel olacak”... Bu slogan 31 Mart öncesinde yoktu. 31 Mart’tan 36 gün sonra YSK seçimi iptal edip psikolojik harbi bir üst seviyeye taşıyınca slogan kendiliğinden sokaktan türedi. 1998 yapımı “Her şey çok güzel olacak” filmi, toplumsal bunalım dönemlerinde dipten doğan bir umut sözü yaratmış oldu. 2001 ekonomik krizinden sonra Bülent Ecevit bu sloganı kullandı, Aziz Yıldırım hapse atılınca Fenerbahçe taraftarları kullandı. Üstüne Athena aynı adlı bir şarkı yazınca sözün unutulmaz bir melodisi de oldu.

***

31 Mart öncesinde İstanbul’daki seçmenlerin büyük bir bölümü İstanbul’un AKP’den alınamayacağını düşünüyordu. 31 Mart öncesinde ülke genelinde seçim yapılıyordu ve herkes doğal olarak öncelikle kendi seçim bölgesiyle ilgiliydi. Hatta İstanbul’da bile birçok seçmenin gözünde yaşadığı ilçedeki seçim, büyükşehirdeki “sonucu belli” seçimden daha önemliydi. İmamoğlu’nun sosyal medya takip sayıları bile çok düşüktü.

Ülke geneli tüm kampanyalarımız içinde İBB 31 Mart kampanyası zayıf olanlardan biriydi. 2014’de HDP ve “Erdoğan’ı reddeden milliyetçiler” aynı desteği verseler, bugün başarısızlık timsali olarak damgalanan Sarıgül........

© Birgün


Get it on Google Play