We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trabzon’dan bir kadın Meral Sungur: Okumak istiyorum

16 0 0
26.09.2021

Bu sefer size, okumak için mücadele eden bir kadından ve hayatta kalmak için SMA hastalığına direnen bir bebekten söz etmek istiyorum. Baştan söylüyorum her ikisinin de desteğe ihtiyacı var.

Lütfen seslerini duyun…

Meral Sungur, Trabzon’da yaşıyor. Sivil toplum kurumunda gönüllü olarak çalışıyor. O kadar çok şey yapmak istiyor, o kadar çok hayal kuruyor ki buraya sığmaz. Hayallerini gerçekleştirmek için harekete de geçiyor fakat “eğitim” hep bir sorun olarak karşısına çıkıyor. Daha doğrusu eğitimsizlik.

Kısaca özetleyeyim. Meral, İzmir’de Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Ortaokulu’nda okurken okula uyum sağlayamadı ve "okumak istemiyorum" diyerek okula devam etmiyor.

Okul, tasdikname veriyor ve Meral ortaokul ikinci sınıfa geçmeden hayata atılmak zorunda kalıyor. Çocuk emekçi olarak aile bütçesine katkıda bulunuyor. Derken yıllar geçiyor. Memleketi Trabzon’a yerleşiyor.

Meral, Trabzon’daki sivil toplum örgütlerinde özellikle çocuklar için olan sivil toplum platformlarında aktif olarak görev almaya başlıyor fakat hep bir yerde durmak zorunda kalıyor. Eğitimsiz olduğu, ortaokulu dahi bitirmediği gerçeği karşısına çıkıyor sürekli.

Meral de “O zaman okula döneyim, şu okulları bitireyim” diyor. Meral bu kararı veriyor fakat hemen her cesaretli kadının yolunu kesen erkek aklı, onun da karşısına çıkıyor.

Açık ortaokula kayıt yaptırmak için Trabzon Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne gittiğinde müdür yardımcısı Hüseyin Aygün, kendisine........

© Bianet


Get it on Google Play