We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Soğuk çorba nasıl yapılır?

27 0 47
31.08.2021

Bu yazı Melek Göregenli, Sevilay Çelenk ve Zerrin Kurtoğlu’na ithaf edilmiştir.

Gıda güvenliği, insan ve doğal hayatın sağlığı için problem yaratan etkenleri ele alan bir çalışma alanı. Öyle bir içeriğe sahip ki, okunduğunda insana mutluluk verecek ya da en azından bir parça keyifli kılacak konulardan söz etmek gerçekten zor. Gıda güvenliğinin sağlandığı durumların mutluluk ya da en azından huzur verici olduğu söylenebilir ama bunu sağlamak gıda güvenliğinden sorumlu toplumsal kurumların darmadağınık olduğu bir ülkede çok zor.

Kısa bir ferahlık: Soğuk çorba

Bir ülke derken elbette bizim ülkemizi kastediyorum. Ama bu haftaki yazımda dertli konulara değinmek istemiyorum. Sorunlarla uğraşmaktan hiç bıkmayan, müzmin muhalif ve aktivist (iyi ki öyleler) okurların affına sığınarak çorba tarifi vereceğim.

Yaz günlerinde çorba içmek biraz zor. Kış soğuğunda iyi giden sıcak bir çorba, yazın sıcakta pek de özlenmiyor doğrusu. Hele de sıcak bir memlekette yaşıyorsanız. Yaz mevsiminde üzerinde dumanı tüten bir çorba değil de soğuk, içince serinlik hissi veren bir çorba herhalde daha çok tercih edilecektir.

Soğuk çorba, yoğurt çorbası ya da ayranlı çorba olarak bilinen çorba yaz mevsiminde yapılabilecek çok besleyici ve lezzetli yemeklerden biri. Yemek demeyi uygun buldum çünkü bu çorba tek başına bir öğün oluşturacak kadar besleyici. Sevgili annem Mevlüde Demirkale, yapımında kullanılan yoğurt herhangi bir pişirme işlemine tabi tutulmadığı için bu çorbanın soğuk çorba olarak anıldığını belirtiyor.

Dört kişilik bir soğuk çorba yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyaç var.

Gerekli malzemeler

- 2 su bardağı yoğurt

- Yarım su bardağı pişmiş yeşil mercimek

- Bir su bardağı döğme ya da yarma buğday (İri bulgur ya da pirinç de kullanılabiliyor)

- Bir su bardağı pişmiş nohut

- bir ya da iki diş sarımsak

- Zeytinyağı, nane, pul biber ya da tatlı toz biber

- Su. Ölçü vermedim, çorbanın kıvamı nasıl tercih edilirse ona göre az veya çok su eklenmeli.

Soğuk çorba nohut yerine kuru fasulye ile de yapılabilir. Denemek size kalmış.

Mercimek, nohut ve kuru fasulye gibi baklagiller son derece besleyici gıdalar. Baklagiller lif, protein, karbonhidrat, B vitaminleri, demir, bakır, magnezyum, manganez, çinko ve fosfor sağlarlar. Sekiz yemek kaşığına denk bakliyat, yaklaşık 115 kalori, 20 gr. karbonhidrat, 7-9 gr. lif, 8 gr protein ve 1 gr. yağ sağlar. Buna ek olarak, baklagillerin glisemik indeksi........

© Bianet


Get it on Google Play