We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kumar kültürü

17 0 0
wednesday

Türkiye’de çok güçlü bir kumar kültürü var. Mesele, pandemi döneminde her türlü tehlikeyi göze alarak kağıt oynamak için kahvehanelere doluşanlar değil. O daha çok, hayatına zorunlu ihtiyaçlar dışında bir zenginlik katamayan insanların çaresizliği ile ilgili bir durum.

Memlekette sıklıkla yaşanan skandallar arasında kumar bağlantılı olanlar hiç eksik kalmıyor. Spora dayalı talih oyunları giderek çeşitleniyor. İnternet, yasa dışı bahis sitelerinden geçilmiyor. Bunların dışında, saadet zinciri türünden inanılması güç kazançlar vaat eden türlü çeşitli yatırım önerileri var. Salim kafayla düşününce yanına yaklaşılmayacak bu önerilere, “ya tutarsa” diye rağbet gösteriliyor.

Kripto para

Son olarak gündeme gelen kripto para dolandırıcılığı söz konusu kültürün ne kadar güçlendiğinin bir göstergesi. En az birkaç şirketin bu işi dolandırıcılığa çevirdiği anlaşılıyor. Patronu yurtdışına kaçan bir şirketin 400 bine yakın müşterisi olduğu ortaya çıkmış. Dünyada en çok kripto para işlemi yapılan ülkelerden birinin Türkiye olduğu yazılıp çiziliyor.

Bu başlı başına tuhaf bir durumun ifadesi. Kripto para bütün dünyada çok az bilinen bir araç. Türkiye’deki insanların eğitim düzeyi, genel kültürü, dünyaya açıklığı vs dikkate alındığında çok daha az insanın bilgi sahibi olması lazım. Buna rağmen bir sürü insan bu piyasaya giriyor, 50 dolardan milyonlara varana kadar yatırım yapıyor.

Bitcoini duyuyorlar, ne olduğu hakkında hiçbir fikirleri yok. Bilmiyorlar ama bilmeye gerek olmadığını düşünüyorlar. Sonra gidip “oynuyorlar”. Benzer insanlar bir ara da borsaya meraklıydılar ve yine oynamak kavramını kullanırlardı.

Herkesin oyunu farklı

Bir bakıma bu tavrın olağan olduğu söylenebilir. Sonuçta kapitalizm risk almayı öne çıkaran bir hayat tarzına dayanır. Risk, kazanma ihtimalinin yanında kaybetme tehlikesinin de mevcut olduğu bir hali ifade eder. Risk ne kadar büyükse o riski içeren yatırımın daha çok kazanç vaat etmesi gerekir.

Fakat risk, herkes için aynı şey demek değildir. Birçok konuda olduğu gibi risk de zenginler için başka yoksullar için başka işlev taşır.

Servet sahibi insanlar için risk almak daha kolay ve karlıdır. Riske girilen meblağ, toplam servet içinde görece küçük bir pay tutar. Böylelikle yatırım yapılan alan çok........

© Bianet


Get it on Google Play