We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bugün tam bir yıl oldu

15 0 0
26.09.2021

*Çizim: Kemal Gökhan Gürses

Geçen yıl bugün, yıllardır yaşadığım ve her sabah altı yıldır çalıştığım işyerine gitmek için uyandığım evimden saat 06.00’da yapılan polis baskınıyla gözaltına alındım. Bir hafta sonra da tutuklandım.

TIKLAYIN- Garo'ya ve Bircan'a tanığız, kefiliz

Tutukluluğuma dayanak yapılan iddialar bundan yedi yıl önce gerçekleşen olaylara ilişkin. Anımsayalım:

Kobani olayları

IŞİD Suriye’de işgalini genişletiyor, bunu yaparken yaşlı, genç demeden insanları katlediyor, kadın ve çocukları kaçırıp tecavüz ediyordu. IŞİD son olarak Kobani’yi kuşatarak saldırılarına devam ederken, tüm dünyada ve Türkiye’de insani yardım koridoru açılması, işgal bölgesine dayanışma ve destek verilmesini talep eden gösteriler sürüyordu.

Bu süreçte HDP de konuyu yakinen takip ederken, Türkiye hükümeti ile yapılabileceklere ilişkin aralıksız temas içindeydi. Amaç Birleşmiş Milletler’in de soykırım olarak nitelendirdiği, IŞİD’in Ezidi Kürtler’e karşı gerçekleştirdiği katliamın tekrarlanmamasıydı. 6 Ekim 2014 akşamı Kobani’deki işgal saldırısının şiddetinin artması üzerine hükümet yetkilileri ile temasından somut bir adım göremeyen HDP, attığı tweetle halkı IŞİD’e karşı Kobani halkı ile dayanışmak için demokratik protesto etme hakkını kullanmaya çağırdı.

Ertesi gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kobane düştü düşecek” sözleri sonrası ise karışık. Hala kim oldukları aydınlatılmamış, aydınlatılmaya çalışılmamış karanlık güçlerin devreye girmesiyle sokaklar karıştı. Burada HDP’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde verdiği "Kobani olayları araştırılsın" talepli önergelerin AKP-MHP oyları ile reddedildiğini not düşelim.

Kobane olaylarının (6-7 Ekim 2014) üzerinden bir yıl bile geçmeden HDP’nin 2015 Genel Seçimi’nde çok büyük bir başarı ile  oy alarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin üçüncü büyük partisi olduğunu, 1 Kasım 2015 Erken Genel Seçimi’nde  oy alarak başarısını devam ettirdiğini, baraj sorununun artık kalmadığını ispat ettiğini anımsayalım.

Asıl sorun da burada başlıyordu. HDP aldığı oyla parlamentonun kilit partisi olmayı ve öyle kalmayı başarmıştı. Bunu durdurmak gerekiyordu.

Tutuklu vekiller

CHP’nin de verdiği oylarla dokunulmazlıkları kaldırılan Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da içinde yer aldığı bir grup HDP milletvekili, 4 Kasım 2016’da gözaltına alındı ve ardında tutuklandı. Üstelik Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ bir kez değil, aynı “suçtan”........

© Bianet


Get it on Google Play