We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Açlık Grevi Gölgesinde Newroz

58 0 99
22.03.2019

Cama vuran, tekin olmayan bir tıkırtı ürküterek, uykumdan uyandırıyor. Pencereden içeri sızarak gözlerimi kamaştıran güneş adeta baharın gelişini müjdeliyor. Pencere pervazındaki güvercini görünce sesin nereden geldiğini anlıyorum. Bugün Newroz ve meşakkatli bir gün bekliyor bizi. Amed’i selamlayan güneşle birlikte gün her zamankinden erken başlıyor. Hemen hazırlanıp, sokağa atıyorum kendimi. Yol boyunca yakılan ateşlerin başında insanlar toplanmış, şarkılar söyleyerek ateşin üzerinden atlıyor. Alana doğru giderken araçtaki Gün Radyo’da Newroz şarkıları çalıyor. İçimiz kıpır kıpır. Canlı yayına bağlananlar cezaevlerindeki veya yurtdışındaki yakınlarının Newroz’unu kutlayarak, duymayı arzuladıkları şarkıları istiyorlar.

Duvarından atladıkları okulu kıran öğrencilere rastlıyoruz. Bugün bayram ne de olsa, derse girmeseler de olur. Üzerinde okul formaları olan çocuklar; isi ve dumanıyla yüzleri karartan lastikleri yakmak üzere yuvarlayarak ilerliyorlar.

"Newroz Piroz Be"

Kilometrelerce öteden insanlar yollara düşmüş, rengarenk kıyafetleriyle, bayram havasında yürüyorlar. Belediye otobüsleri “Newroz Piroz Be” yazısıyla insanları ücretsiz taşıyor. Arama noktaları sıkı değil, parti görevlileri bayram kutlayarak, üstünkörü arama yapıyorlar, fazla beklemeden içeri giriyoruz. Panayır yerini andıran alanda seyyar satıcılar sıralanmış, su, simit, tavuk döner, semaverde çay satıyorlar.

Kalabalık gittikçe çoğalıyor. Protokol ve basının rahat hareket etmesi için bariyerlerle çevrili alanda; yaşı hayli ilerlemiş iki amca yine olması gereken yerdeler. Ellerinde bastonlarıyla tek başlarına halay çekiyorlar. Her yıl görmeye aşina olduğumuz bu iki simanın bu yıl da Newroz’u görebildikleri için şükrediyoruz. Bariyerin arkasında rengarenk yöresel kıyafetleriyle kadınlar ön tarafta saf tutmuş, halay çekmeye erkenden başlamışlar. Kız ve erkek çocuklar bayram için dikilen kıyafetlerini giyinmiş, büyüklerin omuzlarında gezdiriliyorlar.

Protokol çok kalabalık. Yabancı heyetler ve uluslararası basın kuruluşu temsilcileri yerlerini almış. Tüm dünya kanalları Amed Newrozu’nu canlı yayında veriyor.

Protokoldeki Selahattin Demirtaş halkı selamlıyor. Sahne kenarında Cihan Deniz ve Hüsnü Ablay’ın dev bir fotoğrafı var. Kafasına puşi sarılı Osman Baydemir “Merhaba Ameedd” diye seslenerek halkı coşturan konuşmasını yapıyor. Dev ekranda Abdullah Öcalan’ın........

© Bianet