We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afetler Neden Çoğaldı?

7 0 0
30.01.2019
Son yıllarda, özellikle son aylarda memleketimizde yangın, heyelan, çiğ, sel ve hortum gibi tabii afet ve felaketlerde bir artışın olduğunu, bu afetlerin daha çok can ve mal kaybına yol açtığını gözlemliyoruz. Birileri bu tür afetlerin nedenini küresel ısınma gibi doğal değişimlere bağlasa da, bir Müslüman olarak ben hiç de öyle düşünmüyorum. Doğal afetlerin artışında küresel ısınma da bir faktör olabilir, ama asıl neden, yaşadığımız büyük ahlaki çöküş ve manevi değerlerimizden uzaklaşmadır.

Şüphesiz maddi ve bilimsel tedbirleri almalıyız; örnek olarak dere yataklarına ev yapmamalı, itfaiye teşkilatımızı güçlendirmeli, yangına yol açan nedenleri en aza indirmeli, iklim değişikliği ve küresel ısınmayı azaltmak için tedbirler geliştirmeli, hortumlardan korunma yollarını bulmalıyız. Ama bu afetlerin manevi boyutunu ve manevi nedenlerini de unutmamalıyız. "Rabbimiz bu afetleri niçin gönderiyor, niçin bizleri cezalandırıyor veya uyarıyor” diye daha çok düşünmeliyiz. "Nerede hata yaptık, Rabbimizi niçin bu kadar gazaplandırdık, eskiden çok az gördüğümüz afetler bugünlerde niçin sökün etti?” diye kendi kendimize sormalıyız.

Evet, insanoğlu olarak tabii -ilahi afetlere karşı aciz varlıklarız. Alacağımız tedbirler sınırlı. Rabbim isterse bir anda yerin dibine de batırır, gökten taş da yağdırır, bulutlardan ateş de indirir, rahmet de. Dolayısıyla maddi tedbirlerin yanında duaya da yönelmeli, Rabbimizin gazabını çeken fiillerden, haramlardan, yasaklardan uzak durmalıyız.

Bu afetlerin daha büyükleri, geçmişte Nuh, Ad, Semut, Şuayb kavimlerinin ve Firavun ailesinin başına da geldi. Peygamberler uyardılar, ama o kavimler dinlemedi, bugün bazı insanların dediği gibi, "bu afetler tabii olaylar,eskiden de olurdu, atalarımızın da başına gelmişti, günahlarımızla alakası yok” dediler, kaale almadılar, ibret alıp........

© Belge Haber