We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kur’an’ın Neresindeyiz? Kur’an Bizim Neremizde?

3 0 0
30.01.2019
"Doğrudan Kur’andan alarak ilhamı,

Asrın idrakine söyletmeliyiz İslâm’ı” M.Akif Ersoy

Der. Der de, bunu ne kadar gönlümüze, ruhumuza indiririz? Kur’an deyince, her birimiz; "O, yüce bir kitap, Allah’ın mesajları, Allah kelamı, Kitabullah, Mushaf. Kur’an’ı yükseklere koymalıyız, göbekten aşağı tutmamalıyız…” gibi sözler söyleriz. Hepsi doğru, hiçbir cümle yanlış değil.

Ama yanlış olan bir şey var. Şu soruyu mutlaka sormalıyız? "Biz Kur’anın neresindeyiz?”, "Kur’an bizim neremizde?” "Kur’an bize ne kadar yakın?” "Biz Kur’an okuyoruz da, Kur’an bizi okuyor mu?”

Kur’an; Müslümanların ilkeler kitabıdır. Düşünmeye, fikir üretmeye, akıl yormaya yönelik ayetler, "temiz toplum oluşturmak ve adam olma”yı öne çıkaran ilahi fermanlarla doludur.

"Niçin yapmadığınızı söylersiniz?” ayeti bile tek başına bize yön vermeli. Veriyor mu? Eğer vermiş olsaydı; dost sohbetlerinde, ticari ilişkilerde, memur amir ilişkisinde, ailevi ortamda… maskeli tavır takınmaz, riyakarca tutum sergilemezdik.

Kur’anın felsefesini yapmıyoruz. Yani Kur’anî tefekkürden uzağız. Halbuki Kur’an, sık sık, "düşünmez misiniz? Tefekkür etmez misiniz?” der. Düşünmeyenlerin üstüne pislik yağacağını belirtir.

Müslüman; düşünen, fikir üreten, beyni terleyen, dertli insandır. Toplumun derdi,........

© Belge Haber