We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Qazi Muhammed ve Yaşantısı

8 6 0
09.05.2021

Berat Şen

Qazi Muhammed, Qazi Ebulqasım’ın oğlu Qazî Ali’nin oğludur. Mahabad’ta dünyaya gelmiştir. Dini eğitimini Mahabad’ta tamamlamış okulunu ise burada bitirmiştir. Qazi Muhammed Farsça’nın dışında Arapça, Türkçe, Rusça ve Fransızcayı da ana dili gibi bilmektedir.

Bir dönem Mahabad’ta milli eğitim müdürlüğü yapmış daha sonra ise Mahabad Kadısı olmuştur. Şehrin güvenini kazanmış herkes tarafından sevilen biri olmuştur. Qazi ailesi halk tarafından her zaman sevilmekteydi. Qazi Muhammed imamlık yaparken aynı zamanda halkı Özgürlük ve Bağımsızlık yolunda bilinçlendirmekteydi. Halka ‘’Bir dağlının en önemli görevi özgürlük uğruna savaşmaktır.’’ diyordu.

Münire Qazi, babasının dünyanın en merhametli babası olduğunu, çocuklarını çok sevdiğini ancak, Kürt halkını çocuklarından daha fazla sevdiğini söylüyordu. Bir baba düşünün ki halkını, vatanını, topraklarını çocuklarından ve eşinden daha çok sevsin. Evet o Qazi Muhammed’tir. Merhamet sahibi, biz ondandır ki ona “Peşawe’’ diyoruz.

Qazi Muhammed öyle merhametliydi ki onu idam fermanını imzalayanları afettiğini belirterek “Çünkü onların da korkudan imza attığını biliyorduk” dedi.

Qazi Muhammed’in Annesi Beyzade ailesinden geliyor. Ona Gewher Hanım diye hitap edilmektedir. Qazi Muhammed’e hamileyken bir rüya görür ve şöyle anlatır ‘’Rüyasında ayın kucağına........

© basnews


Get it on Google Play