We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD-İran çatışması ve Kürtlerin ala…

7 3 0
15.05.2019

Sena Shafik

Başlıkta da vurguladığım gibi; Ortadoğu’da ABD ve İran arasında bir çatışma mümkün olabilir mi? Çatışma kaçınılmaz olursa, Kürtlerin alacağı pozisyon ne olmalıdır?

ABD yönetiminin İran’a karşı yeniden uygulamaya geçirdiği ambargo etkisini hissettirmeye başlarken iki ülke arasında karşılıklı sert mesajlar sonrası savaş hazırlıkları ve buna yönelik açıklamalar artmaya başladı.

İran’ın taviz vermez açıklamaları ve gerekirse ABD hedeflerine saldırı yapılabileceği yönündeki mesajların tonunun giderek sertleşmesi Tramp yönetimini endişelendirdi. İran’ın açıklamalarını ciddiye alan ABD, uçak gemisinin yönünü bölgeye çevirdi. savaş uçakları ise İran'a cevap vermek için Basra Körfezinin semalarında manevra uçuşları yapmaya başladı.

İki ülke arasında karşılıklı atışmalar sürerken haber ajanslarına Pentagon’un, Ortadoğu'ya 120 bin asker göndermeyi planladığı haberleri düştü.

Müdahale kaçınılmaz gibi

Bazı çevreler, ambargonun İran üzerinde etkili olması için ABD’nin şantaj kartını gösterdiğini ve psikolojik bir savaş yürüttüğünü ileri sürüyor. ABD’nin Ortadoğu’daki taktik ve stratejisini yakından izleyen uzmanlar, Irak’ta geçmişte uyguladığı operasyonları da dikkate alarak, müdahalenin kaçınılmaz olabileceğine dikkat çekiyor. Burada olayı sadece ABD-İran çelişkisi olarak değerlendirmenin yanıltıcı olabileceğine de vurgu yapmadan geçmeyelim!

İran ciddi tehdit olarak görülüyor

Arap baharıyla birlikte ve özellikle Suriye iç savaşında oynadığı rolü de dikkate alırsak İran, Ortadoğu’da ciddi bir siyasi ve askeri güç haline geldiği ve bölge açısından büyük tehdit........

© basnews